| educhoo123 a întrebat:

.
Un amic a primit o amenda de 200 lei, in urma unei altercatiihappy.Sunt curios daca achiatarea acestei amenzi in decurs de 24 de ore reduce suma de 200 lei la jumate, stiu ca amenzile de circulatie permit acest lucru! Nu prea sunt in tema cu asa ceva si va rog sa ma scuzati daca nu sunt destul de explicit!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi nu spui banuiesc ca a fost amendat in baza L.61/1991, republicata in 2011. La contraventiile prevazute in aceasta lege nu se aplica prevederea cu plata a jumatate din minimul amenzii, daca plata se face in 48 de ore, citez:
"ART.10. Dispoziţiile prezentei legi se întregesc cu prevederile Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobatã cu modificãri şi completãri prin Legea nr. 180/2002, cu modificãrile şi completãrile ulterioare, cu excepţia dispoziţiilor privind plata a jumãtate din minimul amenzii."
Fata de aceasta prevedere va trebui sa plateasca integral amenda. Si la amenzi nu se calculeaza penalitati ori majorari de intarziere. Numai bine!

| grgdlk a răspuns:

Daca o plateste in 2 4 de ore plateste tot 200 de lei nu scade
dar daca nu o plateste in 24 de ore suma se dubleaza iar apoi se pune o dobanda, mortii lor de u stiu cum se aplica dobanda aia,

| Central_Oddy_1982 a răspuns:

Nu ii reduce nimic. DIn contra daca nu plateste in cele 24 de ore este posibil sa se mareasca suma.