| NimicGol a întrebat:

Salut, astazi am primit o amenda in jur de 100 lei pentru prezentare date de identitate falsa. Un amic mi-a spus ca daca platesc in 24 de ore se ruduce pana la jumate...
O platesc cu 50lei (la jumate ) sau 100 lei(toata suma)?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca o platesti in maximum 48 de ore poti plati jumatate din minimul amenzii dar numai daca actul normativ care reglementeaza contraventia prevede aceasta posibilitate.
Cred ca ai fost sanctionat in baza art.2, pct.31 din L.61/1991, rep. in 2014, citez:
"31) refuzul unei persoane de a da relaţii pentru stabilirea identităţii  sale, de a se legitima cu actul de identitate sau de a se prezenta la sediul poliţiei, la cererea ori la invitaţia justificată a organelor de urmărire penală sau de menţinere a ordinii publice, aflate în exercitarea atribuţiilor de serviciu;"
Amenda in acest caz este de la 100 de lei la 500 de lei.
In acest caz nu se aplica prevederile cu plata a jumatate din minimul amenzii, asa ca va trebui sa platesti 100 de lei, conform aceleasi legi, citez:
"ART. 9. Dispoziţiile prezentei legi se întregesc cu prevederile Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare, cu excepţia dispoziţiilor privind plata a jumătate din minimul amenzii."

| mihai69 a răspuns:

Nici măcar nu trebuia să-ți spună un prieten - e scris pe PV de constatare a contravenției că o poți achita în termen de 48 de ore dar nu jumătate din amenda trecută pe PV, ci jumătate din MINIMUL amenzii respective. (de multe ori, amenda este ceva de genul „între 50 și 80 lei" - În acest caz, dacă pe PV se trece maximul amenzii, dar tu plătești în termenul de 48 de ore, poți liniștit să dai doar 25 de lei, nu 40!).
Și altă dată, nu mai călca pe bec! nu era mai bine să ieși cu prietenii la bere de banii ăia?!?

| NimicGol explică (pentru mihai69):

Puteam merge la bere cu bani aia ....intr-un fel e bine ca mi-a dat amenda pentru prezentare date de identitate false chiar daca eu le-am dat corect ...deoarece puteam sa iau una mai mare pentru ca unu dintre noi avea un briceag de cu lama de 8-9cm si el sa riste dosar penal.

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns:

Asta trebuie sa-ti spuna cel care ti-a acordat amenda, nu prietenul tau.

| 12manuq a răspuns:

Pentru orice fel de amenda (fie amenda de masina etc) daca platesti in termen de maxim 48 de ore de la sanctiune, platesti jumatate din suma.Deci,da prietenul tau ti-a zis pe jumatate corect, numai ca ai 48 ore la dispozitie. Bafta

| NimicGol explică (pentru 12manuq):

Nu cred ca orice suma se poate plati la jumate, de exemplu cei 2 care erau cu mine au de platit 50 de lei si unu a platit-o peste 5 ore si nu i-a scazut nimic...