| Iliescuadam a întrebat:

Salut tuturor, am nevoie de o pare profesională.(Furt calificat art 229 lit.b).
Am sustras un parfum din magazinele duty-free la ora 5:00.
Parfumul l-am intors inapoi, deci prejudiciul a fost recuperat.
Mi s-a pornit un proces penal pe baza de art. 229 furt calificat.
Sunt la prima abatere, spunete-mi va rog ce mi se poate întîmpla, pot scăpa doar cu o amenda?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART.229. Furtul calificat
(1) Furtul săvârşit în următoarele împrejurări:
b) în timpul nopţii;
c) de o persoană mascată, deghizată sau travestită;
se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani."
Fata de aceste precederi nu poti fi sanctionat cu amenda penala, daca esti condamnat poti fi sanctionat doar cu inchisoare.
Cred ca nu vei fi sanctionat penal, avand in vedere valoarea mica, faptul ca prejudiciul a fost recuperat si ca esti infractor primar (nu ai mai fost condamnat penal).
Cred ca se va renunta la urmarirea penala pentru lipsa interesului public.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cat este de cumsecade managerul magazinului.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Violleta iar a dat cu oistea ib gard. In caz penal, daca s-a deschis dosar, nu mai are a face managerul magazinului, deoarece el poate fi doar parte civila in acest caz.

| ioana748 a răspuns:

Nu cred ca va fi proces.