| AleexTPU a întrebat:

Un prieten a fost oprit de controlori in tramvai deoarece nu avea cardul validat( cardul nu era al lui, ci al unei rude) Ei i.au cerut buletinul dar el a refuzat sa-l arate. Nu s-a intocmit nici un proces verbal, absolut nimic. Posesorul cardului va primi amenda deoarece in baza de date se vad datele C.I ale posesorului?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod sigur posesorul cardului va primi amenda, daca controlorul l-a retinut.

| Purec a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu primeste nimeni amenda! In baza a ce sa primeasca amenda? Poate persoana in cauza a pierdut sau i-a fost furat respectivul card. Cum poti sustine ca o sa primeasca amenda?happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru Purec):

Controlorul nu stie ca cel care nu a validat cardul nu este posesorul lui, avand in vedere ca nu i-a luat datele. Sigur ca, daca primeste amenda, posesorul poate face plangere contraventionala si motiva ca nu este cel de la care controlorul a luat cardul.

| RAY a răspuns:

Da

| Violleta2022 a răspuns:

O sa primeasca amenda ruda care este posesoarea cardului.