| anonim_4396 a întrebat:

Salut, va rog frumos dati-mi un sfat. Azi sa petrecut un incident neplacut, am venit de la tara cu baietii din cartier, am ajuns in oras si m-am intalnit cu taicamiu care trebuia sa imi dea ceva, cand se ia la cearta cu unul din baieti care l-a jignit pe tata care i-a zis sa stea frumos si ala nu a vrut si a comentat la tata si tata i-a zis sa iasa din masina si ala a injurat, tata l-a luat de urechi si ala a inceput sa il loveasca si asa sau luat la bataie si am sarit sa ii despart si tata a plecat in treaba lui si ala a fugit, strigand la tata ca o sa il omoare.
Spre seara o vede pe mama si o ameninta ca imi sparge masina, ca il bate pe tata si multe alte chestii, o ameninta si pe mama ca o sa isi ia bataie. Pana azi l-am crezut un prieten bun, azi mi-am dat seama cine este el de fapt si vreau sa stiu ce pot face sa imi protejez familia. Eu imi fac studiile la o facultate in alt oras si ma gandesc poate sa imi caut un loc de munca sa imi strang niste bani si sa cumpar o garsoniera sau un apartament in Iasi pentru parintii mei ca mi-e frica sa nu faca ala un gest necugetat. Eu sunt suparat pe ala da imi este frica acuma sa ii spun ca nu mai vreau sa am de a face cu nimeni din cartier ca toti sunt de partea lui, mi-am dat seama azi ca toti profitau de mine.
Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Bobby711 a răspuns:

In primul rand bine ai venit la realitate.
In al 2-lea rand eu cred ca e numai gura de el dar daca zici ca are gasca alaturi iti recomand sa nu te iei de el ca altfel o sa ti o iei rau el singur e un nimic de asta face gura stie ca are gasca in spate nu va lupta singur decat daca stie sigur ca va castiga. Iti recomand sa nu mai intri in contact cu el sau cu oricine alt cineva chiar daca nu s a certat cu tine sunt sigur ca te crede si pe tine vinovat pentru ca de ce nu? Sa nu ai incredere in nimeni decat in familia ta si in fortele tale proprii o lectie pe care am invatat o pe calea cea grea. Toata lumea va profita de tine de aceea trebuie sa profiti si tu de ea la randul tau nu zic sa nu ai prieteni insa va trebui sa ii alegi cu grija prietenii sunt persoane care au grija de tine iti sunt aproape te vor ajuta cum pot si nu te vor trada, ceilalti "prieteni" sunt cunostinte ele sunt persoanele pe care trebuie sa le folosesti pana nu mai ai ce stoarce din ele pentru ca si ele vor incerca acelasi lucru. Aceste persoane sunt cele care sunt primele care te vor trada deci e bine sa nu te confesezi sau sa iti arati adevaratele intentii si sentimente fata de ele cu cat stiu mai putin cu atat mai bine. Numai in tine si in familie te poti sprijini 100% dar depinde de situatie gen mama/tata nu dau 2 bani pe mine insa ma indoiesc ca asta e cazul deci sa ai incredere in tine si familia ta. Iar in prietenii tai adevarati chiar daca iti sunt apropiati sa nu aplici prea multa presiune te mai ajut si ei insa nu tot mereu pana la urma sunt oameni te vor trada chiar si ei daca au ceva de castigat pe urma ta.
Eu zic sa lasi situatia sa decurga vezi ce se va intampla nu te implica e periculos inteleg ca vrei sa ajuti dar poti sfarsi prin a fi o pacoste pentru familia ta ce daca iti sparge geamul sau masina arunci bani si se repara oamenii sunt mai greu de reparat decat obiectele + ca daca incearca ceva sti cine a fost si poti merge la politie oricand de asta cred ca va veni dupa tine nu cred ca are tupeu sa vina dupa tatal tau insa daca e asa... mdea...
Asta e cea mai logica varianta pe care o ai acum sa iti spun ce am incercat eu.
Mi am studiat inamicul i am studiat prietenii si aliatii si am inceput sa ii vanez pe rand dupa ce am bagat frica intr o parte din ei cealalta a inceput sa se prabuseasca de la sine. Dupa care am trecut la radacina problemei din moment ce a fost singur si neaparat a fost usor sa ajung la el ah si acum imi amintesc ce fata avea se zbatea ca un porc la taiat l am pus sa cada in genunchi si sa ceara iertare nu m am oprit pana cand nu a mancat tarana si i am soptit in ureche urmatoarele cuvinte: numai cei pregatiti sa ma omoara au dreptul sa ucida. Cum si acest "prieten" al tau v a amenintat ca va omoara asa a facut si el. Daca esti pregatit fizic si psihic sa procedezi ca mine iti spun 2 lucruri e foarte periculos si probabil o sa iti iei multa bataie mai ales daca esti prins insa rezultatul final merita absolut tot prin ce ai trecut. Apropo de unde esti? Daca esti din zona mea poate te ajut cu problema ta asta daca vrei.