| Mp28evil28 a întrebat:

Salut.
Veau sa stiu daca a intrat in vigoare noua ordonanta de urgenta OG 4/2015 privind taxa de mediu?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

OUG nr.4/2015 nu se refera la timbrul de mediu, aceasta contine unele modificari ale Codului fiscal.
A intrat in vigoare, la 3 septembrie, OUG nr.40/2015, care contine unele prevederi ce modifica OUG nr.9/2013, privind timbrul de mediu. Nici aceasta nu modifica plata timbrului de mediu ci prevede, in principal, obtinerea restituirii taxei de prima inmatriculare/de poluare platita in perioada 2007-2011, prin cerere adresata ANAF, fara interventia instantei de judecata.

| Mp28evil28 explică (pentru Ioandelasal):

Ok si daca eu merg si platesc acuma taxa de mediu de la 1 ianuarie 2016 imi pot recupera banii? sau e valabil nuai pentru 2007-2011?
Si nu inteleg termenul de Prescriptie ( la ce se refera nu cuvantul in sine )happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mp28evil28):

Ti-am spus ca nu se refera la timbrul de mediu, acesta este valabil si nu se restituie. Se refera doar la restituirea taxei platite in perioada 2007-2011, aceea a fost declarata ilegala.