| catalin1988 a întrebat:

Salutare,as avea o intrebare: din ce an dateaza hotararea sau ordonanta de urgenta a guvernului privind inmatriculrea si circulatia mopedelor? dar mai precis din ce an a intrat in vigoare legea cu inmatricularile cu "numere galbene"?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista un asemenea act normativ numai pentru mopede. Legislatie rutiera exista de cand exista masini. Ultimul act normativ privind inmatricularile este Ordinul MAI nr. 1501/2006, data in baza OUG 195/2002 (Codul rutier) si a Regulamentului de aplicare, aprobat prin HG 1391/2006.
Anterior acestora a fost in vigoare Decretul nr.328/1966 si Regulamentul de aplicare al acestuia.