| gigel9105 a întrebat:

Vin si eu cu o problema de tip social.
Treaba este legata de mostenire.
Problema sta in felul urmator; Bunica mea are 3 copii 2 baieti si o fata (fiind mama), unul dintre baieti este mutat la bacau...altul sta cu ea...iar bunicul este mort de multi ani.
Intrebarea cum ar putea bunica sa ii lase totul fiului care sta cu ea in casa...sau in ce masura se poate actiona asupra mosteniri.tin sa mentionez ca mostenirea consta in casa si pamant

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bunica nu poate lasa totul unui singur fiu decat daca are motive sa ii dezmosteneasca pe ceilalti.
Poate sa lase, prin testament, mai mult fiului cu care sta in casa dar trebuie sa respecte rezerva succesorala, respectiv si ceilalti 2 fii sa mosteneasca cel putin jumatate din ce-ar mosteni conform cotelor legale.
De asemenea, inainte de a face testament, trebuie sa faca procedura succesorala dupa sotul ei si, in aceasta procedura, ea va mosteni 1/4 din averea bunicului si copiii vor mosteni, in cote egale, restul de 3/4 din acea avere.
De asemenea bunica poate incheia, cu fiul ramas in casa, un contract de intretinere.