| anonim_4396 a întrebat:

Fara sa vreau sunt la mijloc intr-o situatie neplacuta. Treaba sta in felul urmator, bunica mea are 2 copii, pe mama si pe unchiu. Fiecare a ramas cu cate o casa de la mama lor. Cum s-a intamplat nu cunosc, dar ambele imobile sunt trecute pe mama, azi noapte m-a sunat bunica ca, se simte rau (vorbise la telefon aseara cu mama sa ii lase una dintre case la frasu' ) credeti ca ar trebui sa ma implic? Va multumesc. frumos!

Răspuns Câştigător
| Adrian5575 a răspuns:

De ce nu a facut imparteala calumea de la inceput? Cine a ingrijit cele 2 case pana acum? Daca amandoua case au fost ingrijite de mama ta pana acum, nu prea e ok ca unchiul tau sa primeasca o casa ingrijita de altcineva. Mama ta putea sa lase o casa in paragina pentru ca oricum urma sa o dea fratelui. Sau macar sa ii dea ceva mamei pentru ca a ingrijit casa. Parerea mea, nu stiu legal cum e.
Daca mama ta a ingrijit de o casa, iar unchiul de una, e ok. Mai ales daca asa a fost vorba de la inceput, ca fiecare are o casa si o ingrijeste. In cazul asta, ar fi bine ca mama ta sa ii lase casa de care a ingrijit el.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred că nu. Pănă vei moșteni dta pe mama, se întâmplă multe.