| 28cosmin a întrebat:

Salutare!
Am și eu o întrebare la voi in comunitate:
Tata a primit de la locul lui de muncă niște tichete de vacanță în valoare de 1.450 lei, întrebarea mea este: câte persoane pot folosi acele tichete de vacanță?

Cel mai bun răspuns va primi fundă!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 8/2009, cu md. si compl. ulterioare si Normelor metodologice de aplicare tichetele (voucherele) de vacanta pot fi folosite doar de catre titularii acestora (persoanele care le-au primit) si este interzisa comercializarea acestora si folosirea de catre alte persoane.

| mihai69 a răspuns (pentru Ioandelasal):

... dar nu e specificat nicăieri (așadar nu e interzis în mod clar și neechivoc) că titularul nu poate lua cu el în vacanță familia, amanta sau chiar o formație de dansuri populare...winking
Totul a ca la finalul sejurului să fie doar el menționat pe factură, iar pe aceasta să fie doar servicii turistice.

| Ioandelasal a răspuns (pentru mihai69):

Nu este specificat expres ca nu poate merge in concediu cu alte persoane, doar ca se va observa ca voucherul a acoperit si cheltuielile altor persoane.

| mihai69 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Depinde cum e scrisă factura.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Tatăl tău achizitioneză servicii turistice fără a nominaliza pe factură alte persoane. Factura o prezintă la locul de muncă spre justificare și e in regula, legal perfect

| minrest a răspuns:

Sunt 1450 lei, si gata. Puteti sa fiti si zece, dar suma aceeasi ramane, nu sunt 1450 de persoana, ci 1450 in total. Si plateste cu ele numai dansul, sunt nominale.

| dannyel86 a răspuns:

Tichetele de vacanta primite de la stat sunt nominale. Doar titularul (apare scris pe fiecare fila) le poate folosi. Nu sunt transmisibile si nu pot fi valorificate decat prin pachete de vacanta in Romania, la pensiunile, hotelurile si alte locuri de cazare inscrise in program.

| HadesSs a răspuns:

Daca te referi daca poate lua si familia cu el, raspunsul este da. El poate sa plateasca cu acele tichete cate camere vrea si pentru tine si pentru cine mai vine cu voi, nu are importanta, le foloseste in loc de bani.

| 28cosmin explică (pentru HadesSs):

Adica tata daca vrea sa mearga cu mai multe persoane se poate asa ceva?