Întrebare recomandată | Lapusneanu a întrebat:

Cazierul judiciar se poate scoate din alt judet decat cel de domiciliu? Chitanta de plata a taxei e valabila in alt judet?

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Asa e, nu reiese clar asta.
" Conform precizărilor Ministerului Finanţelor Publice – Direcţia Generală de Trezorerie şi Contabilitate Publică, taxa de eliberare a certificatului de cazier judiciar se poate plăti:

în numerar – la unităţile teritoriale ale trezoreriei statului;

prin mandat poştal – la unităţile Companiei Naţionale "Poşta Română" S.A.;

prin decontare bancară – din contul propriu deschis la o instituţie de credit din România; "

Dar de ce e asta asa de important? Ca sa elimini dubiul platesti taxa tot in orasul unde ai domiciul si de unde urmeaza sa-ti ridici cazierul.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.290/2004, citez:
"ART.28.(1) Cererea-tip, cu datele complete de stare civilã şi motivatã, se depune de cãtre persoana fizicã personal la unitatea de poliţie de la locul de naştere, domiciliu sau reşedinţã."
Certificatul de cazier judiciar se poate solicita si prin imputernicit cu procura speciala iar in strainatate prin reprezentantele diplomatice (Ambasada ori Consulat) ale Romaniei.

| michelia a răspuns:

Certificatul de cazier judiciar se poate obţine de la unităţiile de poliţie judeţene (de la locul de naştere sau domiciliu) al solicitantului sau de la sectiile de politie.
Certificatul de cazier poate fi obţinut şi de către o altă persoană, mandatată în acest scop de către titular, prin procură notarială.
alte detalii ai aici:
http://www.politiaproximitate.ro/cazier.html

| Lapusneanu explică (pentru michelia):

Merci dar intrebarea conteaza unde platesti taxa? poti sa o plaatesti in Buzau si sa scoti din Bucuresti cazierul? nu reiese clar asta,,,,

| michelia a răspuns (pentru Lapusneanu):

Asa e, nu reiese clar asta.
" Conform precizărilor Ministerului Finanţelor Publice – Direcţia Generală de Trezorerie şi Contabilitate Publică, taxa de eliberare a certificatului de cazier judiciar se poate plăti:

în numerar – la unităţile teritoriale ale trezoreriei statului;

prin mandat poştal – la unităţile Companiei Naţionale "Poşta Română" S.A.;

prin decontare bancară – din contul propriu deschis la o instituţie de credit din România; "

Dar de ce e asta asa de important? Ca sa elimini dubiul platesti taxa tot in orasul unde ai domiciul si de unde urmeaza sa-ti ridici cazierul.