| marespopescu a întrebat:

Salutare,

Cunosc un amic care inoata in lacul unui baraj.

De curand, l-a vazut cineva in apa si i s-a parut ca se ineaca.A sunat la 112 si s-a trezit cu politia si pomperii pe cap.
A scapat cu mustruluieli dinparte politiei si pompierilor.

Ieri, s-a trezit ca-l claxoneaza masina pompierilor.Crede ca venea din misiune si a oprit sa-l mustruluiasca pe amicul meu: ca a vorbit cu el si nu a inteles, ca ii trimite o amenda prin posta, ca de ce sa intervina ei daca suna cineva la 112 din cauza mea, etc...

Cert e ca, daca cineva suna la 112 atunci aprea si echipaj de politie.

L-a mintit ca a sunat cineva de la baraj.Consultand pe cineva i-a fost confirmat ca masina de pompieri venea din alta zona probabil dupa vreo interventie.

Din ce cunoaste el, politia nu poate sa-l amendeze.

Intrebare: pompierii au autoritate sa-i dea amenda?

El crede ca pompirerii dau amenda pentru incendii, poluare...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In asemenea cazuri doar politia poate amenda, pompierii nu au atributii.

| marespopescu explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns.

Este un raspuns pe sufletul lui.
Cred ca poate continua antrenamentele.

Singura problema e ca pompierii o sa se enerveze iarasi cand o sa dea din nou de el in lac.

| Ioandelasal a răspuns (pentru marespopescu):

Vezi ca, daca scaldatul este interzis, poate fi amendat daca este prins.

| marespopescu explică (pentru Ioandelasal):

Scaldatul si pescuitul este interzis pe 50 m parca, mal stang si mal drept. fiind baraj cu hidrocentrala.
Amenda o poate lua de la politie?

El crede ca anuntul este de competenta Hidroelectrica si Apele romane.

| Ioandelasal a răspuns (pentru marespopescu):

Da, de regula politia are competente extinse la constatarea si sanctionarea contraventiilor.