| Bloock a întrebat:

Salutare, în aceasta seara am fost oprit de politie deoarece la masina mea (golf 4 break) as avea un defect și anume acel stop de sus luneta ar sta constant aprins în loc de a se aprinde doar când pun frana. Am primit amenda 435lei în 15zile și reținerea certificatului de înmatriculare. Iar pe foaia de amenda 6 puncte. Eu având aproape un an de permis.

1. În cât timp expira aceste 6 puncte?
2. Amenda fiind pe numele meu, când se duce masina la RAR, trebuie sa fiu acolo pentru ca eu conduceam atunci masina când am fost prins?
3. Amenda se poate plăti la orice secție de politie?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cam mult doar pentru atata. Ori ai mai avut si alte nereguli?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. In 6 luni.
2. Poate merge oricine la RAR, nu este nevoie nici de tine, nici de proprietar, nici de procura. Doar de masina si de buletinul celui care o prezinta.
3. La primarie se poate plati, din ce stiu eu.

La Golf ai defect contactul de pe pedala de frana. Presupun ca iti si clipeste in bord "spirala de bujii". E un defect frecvent la panaramele alea, si destul de enervant/periculos pentru circulatie. E normal sa fii amendat pentru el.

| Bloock explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, aveam acea spirala în bord. credeam ca e de la bujii sau ceva

| relian a răspuns:

Dar tu nu ai putut sa vorbersti cu aia,sa le spui ca nu ai vazut,ori ca s-a intamplat pe drum,cine dreacu se uita la lumina aia,frate ce handicapati si aia,sa iti dea amenda pentru chestia asta,pai se putea intampla sa se arda ala in timp ce conduceai, aia is cam dusi rau.

Nu plati, du-te la judecator, spune-i ca lumina mergea cand ai plecat tu de unde ai plecat si probabil s-a ars pe drum in timp ce conduceai si nmu aveai cum vedea din masina, iar aia nu ar fi trebuie sa iti dea amenda.
Aici e clar nu trebuie sa iti dea amenda deloc, eventual o mustarre sau atentionare si aia era tot.

Ce handicapati de politisti si ce rahaturi de legi is prin RO.Nu e de mirare ca tara aia e aqsa prapadita, daca numa jegosi au la conducere.
Nu stiu ce legi is in ro dara daca poti sa nu platesti si sa te duci la judecator, atunci mergi la judecator, pentru chestia asta nu aveau voie sa iti dea amenda si ce ai mai spus ca ai primit puncte rahaturi, iti garantez ca daca ai merge la un judecator, ala anuleaza toate alea.Bine sa stii si tu ce sa vorbesti acolo.

| Bloock explică (pentru relian):

Înțeleg, dar problema e alta, a fost prima data când am fost oprit de politie, nici un an împlinit de permis nu am și când mi-a zis de problema asta m-am panicat și singura chestie pe care am putut-o zice e ca "a spus tata ca trebuie sa ducă masina la reparat" și pe amenda scrie la mențiuni "recunoaște fapta"
Are rost sa merg la judecător acolo scriind ca recunosc problema și asa?

| relian a răspuns (pentru Bloock):

Naspa,nu mai ai ce sa faci,daca au scris asta si tu ai semnat,inseamna ca ai recunoscut ca deja stiai.

In o alta tara nici nu te intrebau aia nimic de stiai sau nu stiai,de te opreste iti atrage atentia ca ai un bec ceva ars si iti spune sa il remediezi,cam aia se intampla intr-un stat civilizat.

Dar intr-un stat toilharesc cum este RO maninci si bataie,chiar daca masina ar fi si noua acu iesita din fabrica,ar gasi ei ceva sa te amendeze laughing motive se gasesc.

Deci nu te mai du nicaeri,no sa rezolvi nimic,deja singur ti-ai dat amenda.
Hai amendfa inteleg,dar restul nu merge,adica piuncte si sa retina ce spui,aia crecd ca este ilegal.
Bine poayte c ine stie ce so mai intimplat acolo,ppoate te-ai luat in gura cu ei,tu stii mai bine.
Nu stiu ce spune legea de ai un bec ars, daca poate ala sa iti retina actul masinii sau ce spui, ori sa iti dea puncte, asta voi trebuie sa stiti, ori intreaba pe careva care stie.
Te panichezi pentru ce? Ca teau oprit aia, asa si taceai din gura ca era mai bine.Deci daca zice careva ai un bec ars, pai tu ce faci si sari repede sa-i spui ca luna trecuta s-a ars laughing
Cum am zis te-ai ars de unu singur de 1 suta de dolari euro. Restu intreaba pe cineva care cunoaste legea sa iti zica daca pentru un bec ars ti se poate salta actul ala ce spui si puncte.Bafta

| Bloock explică (pentru relian):

Nu m-am luat în gura, le am vorbit ba chiar prea respectuos pe lângă ei, și e vorba de acel stop din luneta care era defect, făcea contact mereu. Pentru acel stop care făcea contact mereu mi-a fost luat certificatul.

| relian a răspuns (pentru Bloock):

Aia este magarie pe fata,aia is tilhari la drumu mare,ce au facut ei nu-i doara ilogic,banui ca este si ilegal.
Ai putea totusi sa mergi la judecator,ma gindii,iar daca judecatorul o sa zica ca ai recunoscut fapta,tu spui ca de fapt ai zis ca tatl tau planuise sa mearga cu masina sa op verifice ca avusese la bord ceva lumina aprinsa,de la bujii,deci nu spui ca tia aratat la bord ca ai bec ars,asa zici si ca tu de fapt asta ai spus politiei,iar lumina aia ca s-a ars becu,e ceva minor, de fapt stopurile is alea care trebuie sa mearga, si ca probabil s-a ars becu recent, ii spui becu ala s-ar fi putut arde cand erai in mers, nu este corect ca politia sa iti dea amenda asa aiurea.

Hai amenda ca amenda dar pentru un bec nu se face asa ceva, sa ti se dea puncte si certificat ce spui.
Eu zic sa mergi la judecator.Stii de ce? Pt ca rahatii aia daca nimeni nu spune nimic,or sa continuie sa faca magarii,pentru ca sa fim seriosi acum,asta e tilharie la drumu mare,asa ceva nu exista nici la aia in jungla.
Chiar de sa zic stiai de becu ala cai ars si tot nu se tilhareste in halu ala, eu nu cred ca legea spune ca pentru un bec ars sa ti se retina certificatu si puncte, nu cred, nici in tara lu Papura voda, nici in tara nimanui nu se intampla magariile astea.
Faci cum vrei, dar eu in locul tau as merge la judecator.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Poți să faci contestație, din câte știu. Ce scrie în procesul verbal? Ce altceva ai mai făcut? 6 puncte se dau pentru abateri destul de serioase, nu pentru un știft de lumină stricată. Gen trecut pe roșu.

| Bloock explică (pentru MihaiSpeedster):

Uite eram aseara cu masina iar poliția era la control într-o localitate, trec pe lângă ei, nu sunt oprit și după ce am trecut de ei imediat era o intersecție încetinesc sa fac dreapta și după ce am facut dreapta ma trezesc la 300m cu girofar în spate și îmi pune fiola, 0.00 și îmi spune de stopuri. Ca sunt un pericol căci cel de sus ar trebui sa se aprindă doar can pun frana and stuff, (doar de cel din luneta s-a luat) și m-am ales cu 435lei în 15 zile și 6 puncte scria pe amenda plus reținerea certificatului de înmatriculare