| RaresAlin99 a întrebat:

Buna seara TPU. Va rog sa nu raspundeti la misto.
Am 16 ani si eu pe fiecare seara ies cu prietenii pe la strada dar in seara asta cred ca am intrat intr-o incurcatura (cred). Un prieten de-al meu avea niste petarde la el si a aprins una chiar cand a trecut o masina de politie(nu stia ca e politia), a oprit masina la noi, ne-a intrebat care a dat cu petarde si daca mai este cineva care are si ne-a controlat un politai fara ca sa se legitimeze sa vada care mai are petarte la el. Aveam si eu cateva dar daca nu erau in cutie, nu am stiut de ele si nu am zis nimic, m-a luat la masina ca sa imi ia datele personale si sa imi dea amenta (500 - 1500 lei au spus ce este amenda), a scris pe "foaia aceea a lor" numele meu, data nasterii etc. apoi a sunat pe cineva, cred ca undeva la sectie, habar n-am sa verifice numele meu si restul. Apoi m-a pus sa ma duc acasa imediat, fara ca sa rupa acea hartie sau sa imi dea mie ceva. Acum intrebarea mea este: imi mai poate veni vreo amenda acasa sau ceva? sau o sa ma aiba in vedere si daca ma mai prinde altadata (nu neaparat cu petarde) imi va da atunci amenda?
Multumesc!

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca n-ai semnat si nu ti-a dat un exemplar ori nu te amendeaza, au facut-o asa ca sa te sperie, ori daca-ti vine acasa poti (prin parintii tai) s-o contesti la Tribunal.

| darrio2007 a răspuns:

Te-au inregistrat in baza de date.Asa ca, daca scapi acum fara amenda, data viitoare ai belit-o.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Data viitoare insemnand ORICE altceva faci cu prietenii pe strada.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu ti a dat pe loc probabil ai scapat, dar te vor tine minte

| ShadowGhost a răspuns:

Heii. O sa iti vina citatia acasa, mai mult ca sigur. Asa au patit si niste prieteni de ai mei. Petardele sunt ilegale sa stii, si pentru chestia asta se trimite citatie.

| ViPerXDs a răspuns:

Stai calm...petardele sunt nimic...e felul nostru de a zice "*** garda"..si ce e o amenda? pff laughing)

| Alexandra19991 a răspuns:

Stai linistit baiete laughing) si daca iti vine acasa aia e...nu platesti nimic,de asta ti-e frica tie? Pe altii ii prind cu iarba si nu le face nimic, si iti face tie ca, amicul tau a aprins o petarda laughing voiau si ei sa faca niste bani si nu stiau cum laughing eu zic sa nu te alarmezi, dar nici cu petarde sa nu mai umblii, daca mai faci prostii si umblii cu ce nu trebuie o sa te trezesti cu un dosar penal