| VortexLuz a întrebat:

Lămuriți-mă și pe mine cu o chestie vă rog. Care-i treaba cu permisul ăsta Port Armă? Gen, dacă am așa ceva și sunt atacat pe stradă sau se ia cineva de mine si eu daca-l împușc în picior nu pățesc nimic sau cum?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In america scapi usor de tiganiile burocratice, dar in europa mai bine il iei pe nebunu care s-a dat la tine si il arunci in sant. Pistolul trebuie sa fie demontat cand il porti cu tine dar cine stie poate acum se permite sa fie pregatit de actiune, cred ca ma bag si eu pe felie cu portul armei numai ca se recomanda sa iti iei pistol cu bile de cauciuc asa nu provoci rani doar o vanataie de-l va durea o luna intreaga. Sau daca tragi in tigani mai bine cu mitraliera desigur

| VortexLuz explică (pentru mgtow):

Nu, numai în tigani frate. În general nu suport oamenii ăstia care se cred smecheri, care se i-au de tine degeaba si alte căcaturi. Si culmea e ca nu vin niciodata singuri.

| mgtow a răspuns (pentru VortexLuz):

Atunci Ak47 si la executie cu ei

| relian a răspuns (pentru VortexLuz):

Eu nu am vazut sa se ia cineva de tine daca iti vezi de treaba ta, pur si simplu nu am vazut, nici in RO nici in alta parte.Eu cred ca si tu esti un din asta smecher, care vorba aia nu-i suferi pe alti smecheri.Eu am fost la 3 dimineata in Bucuresti in toate cartierele astea naspa, erau multi deastia rai, mi-am vazut de drum nimeni nu s-a luat de mine.iar daca cineva te intreaba ceva, ii raspunzi normal si aia e tot, nu trebuie s-o faci tu pe grozavu.Asa ca uita de arme, armele nu-s pentru oameni genul tau.Armele sunt pentru oameni buni,oameni care sunt la locul lor, care nici macar nu se cearta.Tu cum o sa ai permis o sal pierzi sigur imediat dupa, esti un tip artagos, sigur o sa te dai mare smecher purtatopr de arma si o sal scoti, o sa sune careva politia, vin aia siti confisca si arma si permisu laughing

| relian a răspuns (pentru mgtow):

In america cumperi arme de la magain, nu ai treaba cu nici o birocratie nimic.Nici nu ai nevoie de permis.Permisu este doara daca vrei sa porti arma la brau, in haina etc, desi cele mai multe magazine are semn, interzis sa intri cu arma, atunci cemi mai trebuie permis.Plus de asta in america oamenii nu umbla pe jos laughing rar e cand mergi pe jos, asa ca arma o tin in masina fara permis.Acolo da e jale aia nu va vor cu arme, va vor scalvi, pentru ca aia va considera aia care conduc acolo, ei se cred ceva gen nobili, se cred stapani peste tot ceara si pe oameni.De aia america e america unde toti oamenii sunt oameni indiferent ce avere, ce job ai, deci esti om ai exact aceleleasi drepturi.Bine cand ai calcat pe bec dreptu asta iti este suspendat pe viata laughing ma refer sa poti avea o arma legal.
Miati adus aminte de arme, trebuia si eu sa iau un pistol dar o tot lalai laughing daca toti au cum dracu numa eu nu laughing cred ca sunt singuru de pe aici fara pistiol laughing.
Cum sa fie pistolu demontat cand il porti de unde ai mai scos si chestia asta? Nu trebuie nimic, il porti incarcat chiar.

| VortexLuz explică (pentru relian):

Sincer să fiu, chiar mă uimești. Îmi place că mă critici și îți dai cu părerea despre mine chiar dacă nu mă cunoșți și numai văzut niciodată. Și crede-mă pe cuvânt că nu sunt genul de om care să mă cred superior, smardoi sau mai știu eu ce. Din potrivă, chiar îmi văd de treaba mea și încerc să nu supăr pe nimeni. Și da! Mie mi s-a întâmplat să se ia diferiti indivizi de mine pe stradă, fie seara fie ziua, sub diferite pretexte de genul "Bossule, ai 1 leu" sau "Ce ai avut cu vărmiu în seara aia ma frate? " după care urmează să te lovească, sau se împing în tine și după tot ei te întreabă de ce i-ai împins și tot felul de căcaturi din astea. Am prieteni care ieșeau cu iubitele prin oraș și apăreau indivizii ăștia mai speciali și făceau tot felul de gesturi si într-un final se sfârsea cu bătaie. Culmea este că mereu îi găsești în grupuri de minim 5/6 și pe lângă asta se mai trezește unu să aibă pe la el ba o rozetă, ba o telescopică și tot felul de căcaturi din astea. Iar referitor la afirmațiile făcute de tine mai sus, vrea să-ți zic decât atât. Dacă ție nu ți s-a întâmplat niciodată, asta nu înseamnă că nu s-a întâmplat nici altora. Și nu te mai grăbi să judeci o persoană fără s-o cunoști. Dar na, asta e gândirea tipic românească. Deaia americani sunt unde sunt și noi suntem pielea **** ca țară.

| relian a răspuns (pentru VortexLuz):

Au dreptate si naia de ce te-ai luat de varusau laughing vezi daca tu pe unde te duci iti vezi de treaba ta, daca nu te-ai fi luat de varusau nu mai aveau de ce sa se ia de tine.Este cum zic eu.Eu am fost aici in America in locuri unde coloratii stateau cu pistoalele pe masa laughing dar na spus nimeni nimic, nici noi, ca mai eram cu cineva, ne-am vazut de treaba, aia siau vazut de treaba lor.Nici un cuvant adrrsat nimic, daca ma salutata l-am salutat, aia e tot. Daca unu ti-a zis daca ai 1 leu,tu nu trebuie sai raspunzi mai stiu eu cum,raspunzi nu am frate, asta e, imi pare rau, sau nu am folosesc cardul, sau poate nu-i indicat sa zici asa ca dupa se iau aia de tine ca esti smecher ai card laughing deci trebuie sa si stii ce sa raspunzi, asta fctie de cine intreaba ceva.Asa eviti orice chestii neplacute. Daca raspunzi asa rastit, sau mai stiu eu ce leu vrei ma du-te la munca, pai normal ca se ia ala de tine.
In sf eu zic sa nu-ti cumperi pistol mai ales daca locuiesti in RO. Daca vrei sa ai arme de care vrei si cate vrei muta-te in america poti sa detii un vagon de arm sau 10 vagoane, e treaba ta, bani sa ai.
In America tot ce conteaza e ca statu sati ia taxe si cum face asta? Pai vinde orice si oricui, bine oricui in cazul armelor daca nu ai cazier, daca ai cazier la revedere.Cam asa se procedeaza vrei un milion de arme un milion iti poti cumpara,fabrica face arme,statu ia taxe, vanzatoru le vinde, statu ia taxe, si etc e un lant asa lung de tot de la care statu multe asa mamrunteilaughing
Ca tara RO e asa pentru ca aia sunt oamenii, pentru ca cei care conduc sunt niste banditi, talhari si prosti pe deasupra.Cum sa pui un prost sa conduca o tara? In america inca d e la inceputuri oamenii au pus sa fie condusi de aia mai priceputi, chiar hotii isi lasau banii sa fie tinuti de unu mai cinstit laughing deci totu tine de logica, pe cand in RO totu tine exact invers de cum ar fi normal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Permisul de port arma iti ofera dreptul legal de a detine o arma de foc. Ce faci cu ea e raspunderea ta. Daca impusti pe unul vei fi in mod sigur cercetat

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ai pistol si iesi cu el din casa deja e caz penal. Daca da unul iama peste tine si il impusti in cap e nasol. Si daca il impusti in picior si ala are la el doar un ciomag, iar e nasol. Legea la noi e facuta ca sa ai pistol si sa stai cu el in cutie. Descarcat, cu munitia incuiata separat. Stiu, e de ****, legea de la noi apara infractorii. Daca nu iti convine de aia care se iau de tine pe strada... muta-te in alta zona/oras/judet/tara. Legea de la noi dupa cum bine poti vedea face din ce in ce mai mult pentru infractori, nu pentru amarastenii de rind.