Întrebare recomandată | bitza001 a întrebat:

Salutare,poate ati auzit de noua lege din 1 ianurie referitoare la carnetul de conducere in special cat C+E in care se zice ca trebuie sa ai 21 de ani ca sa il poti obtine, iar intrebarea mea este:
Am 19 ani si detin cat C+E si atestate trasport marfa,adr si card tahograf, am voie sa conduc camion sau trebuie sa astept pana la 21 de ani?(ceea ce nu mi se pare corect)

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea 203/2012, prin care se modifica si completeaza OUG 195/2002, va intra in vigoare pe 19.01. 2013.
Legea nu contine dispozitii tranzitorii, respectiv ce se intampla in cazul expus de tine. Fata de aceasta se aplica doua principii ale dreptului, respectiv principiul neretroactivitatii legii si principiul drepturilor castigate. Aceasta inseamna ca permisul tau este valabil si vei putea conduce.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Revin la raspunsul meu.
Exista in L.203/2012 doua prevederi care contin dispozitii tranzitorii si care sustin ceea ce am spus in primul raspuns, desi nu se refera direct la subiectul intrebarii, citez:
"ART.II.Categoriile si subcategoriile de vehicule pentru care au fost emise permise de conducere anterior datei de 19 ianuarie 2013 se echivaleaza cu categoriile de vehicule pentru care se elibereaza permise de conducere potrivit dispozitiilor art. 20 alin. (3) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, inclusiv cu cele aduse prin prezenta lege, dupa cum urmeaza:
e) categoria CE cu categoria CE;
ART.III
Permisele de conducere eliberate anterior datei de 19 ianuarie 2013 pentru categoriile de vehicule echivalente celor prevazute la art. 24 alin. (5) lit. a) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, inclusiv cu cele aduse prin prezenta lege, isi pastreaza valabilitatea administrativa pana la data expirarii mentionata in acestea."

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nicio lege nu se aplică retroactiv.
Dacă tu ai obținut deja C+E după legile actuale, care permit obținerea carnetului de la 18 ani, nu te mai interesează.
Însă, dacă un fost coleg de clasă de-al tău va vrea și el să te-nsoțească la curse dar n-are carnet - nu va putea până la 21 ani căci el va trebui să-și ia carnetul după noua lege.

Salutare.

| Kr36 a răspuns:

Atâta timp cât legea se referă la vârsta minimă pentru obținerea permisului de conducere și NU la vârsta minimă pentru a PUTEA conduce jucăriile respective, nu te afectează cu nimic dacă ai deja carnetul pentru C+E.