| terry11 a întrebat:

Salutare! Pot cumpara o motocicleta daca nu am permis? si daca niciunul dintre parinti nu are permis de categoria A?
urmeaza sa dau de A2 dar vreau sa cumpar motocicleta inainte
se poate inmatricula pe numele unui parinte chiar daca nu are permis de cat. A?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, nici o lege nu interzice aceasta, legea interzice doar circulatia pe drumuri publice fara permis.
Nici nu este nevoie sa o inmatriculezi pe un parinte, o poti inmatricula pe tine, la inmatriculare nu se cere prezentarea permisului de conducere.

| terry11 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult!

| darrio2007 a răspuns:

Poti dar stai cu ea pe dreapta până iei permisul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice major poate cumpara si inmatricula un moto/auto fara sa detina permis

| ReddY25 a răspuns:

Da

| adryang78 a răspuns:

O poți cumpăra și înmatricula, n-are nicio legătură cu permisul.