Întrebare recomandată | tinuolaru1234 a întrebat:

Sunt angajat de 6 luni la UPC România cu contract determinat (se prelungește după fiecare 3 luni trecute). Vreau să îmi iau medical din motivul unei răceli, iar colegii mi-au spus că nu se plătește, deoarece avem contract de muncă determinat. Aș vrea să știu dacă este așa sau nu.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ce ti-au spus colegii. Concediul medical se plateste daca ai cel putin 6 luni, din ultimele 12 luni, in care sa fi contribuit la sanatate, indiferent daca ai contract de munca pe perioada nedeterminata sau determinata. In acest sens sunt prevederile OUG nr.158/2005, cu md. si compl. ulterioare.

| tinuolaru1234 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos pentru informatii! Maine o sa merg la medicul de familie sa incep medicalul

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ioandelasal are perfecta dreptate si vreau sa fac precizarea ca se plateste chiar daca nu ai 6 luni la cea firma dar sa fi avut 6 luni platite in ultimele 12 luni.

| tinuolaru1234 explică (pentru Salontanul):

Cei de la CAS si casa de sanatate sunt foarte incompetenti, mi-au zis ca am nevoie de 6 luni fara intrerupere la locul de munca, pentru a putea beneficia de concediu medical... in conditia in care, eu pe 2019 aveam 7 luni + cateva zile, dintre care 5 luni la UPC

| Salontanul a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Citeste legea si du-le articolul si paragraful! Daca continua fa reclamatie la minister!