| AlexTNA a întrebat:

Recent am comandat din SUA un pachet cu arome de narghilea si mi-a ajuns la posta vamala din Bucuresti. Am fost sa ridic pachetul si nu m-au lasat sa il iau pe motiv ca am prea mult tutun in pachet. din ce stiu eu in mod normal se platesc taxele vamale si accizele pe tutun... mi s-a invocat faptul ca sunt prea multe arome si ca nu ma incadrez la persoana fizica. intrebarea mea este; Unde este specificata cantitatea exacta care poate fi transportata de persoanele fizice? Eu nu am gasit nimic nicaieri. daca ma poate ajuta cineva. mersi big grin

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In lege. Daca ai prea mult, nu mai merge sa spui ca e pentru consum personal. Altfel oricine ar putea face contrabanda cu tutun, arome etc.

| AlexTNA explică (pentru anonim_4396):

Mi se pare un abuz. Practic ceea ce fac ei este sa presupuna ca tu ai face comert ilegal. Asta nu trebuie sa intre un atributiile lor. Anaful se ocupa de asa ceva. unde mai e libertatea ta daca esti etichetat ca infractor si nu poti sa iti mai iei nimic din afara. E problema mea ce imi iau si cat imi iau atata timp cat imi platesc taxe si restul iar in pachet nu se afla alte substante interzise; plus ca nicaieri nu este specificata exact o cantitate exacta pentru persoanele fizice. Nu poti sa imi spui ca "este mult" si atat... zi-mi si "aveti voie doar atat..." mi se pare o porcarie tot sistemul lor.