| catalynx a întrebat:

Salutare TPU stau si ma gandesc oare mai exista patriotism, oare mai exista iubire de patrie, oare mai exista aparatori de patrie. Dupa parerea mea ceea ce am spus eu aici nu stiu daca mai conteaza foarte mult, pentru multi din populatia Romaniei. Cred ca foarte mult a scazut numarul patriotilor si acelor ce vor sa-si apere tara, nu neg ca nu ar mai exista deloc acesti oameni insa cred ca sunt intr-un numar mic. Ce mi se pare ciudat este ca in jurul meu numai la 1 Decembrie se vorbea despre tara in rest toti vorbeau despre ei, ar trebui sa ne mandrim de ceea ce suntem si ce tara frumoasa avem, (pacat ca e cam pe moarte). Daca vreti puteti comenta la acest articol va rog sa aveti un limbaj decent.

13 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

În fiecare dintre noi există în stare latentă acest sentiment. S-a devalorizat prin supralicitare pe timpul lui Ceauşescu.
Atunci am avut prea multă educaţie în acest sens, acum lipseşte cu desăvârşire. Pentru cei cu rădăcinile aproape nu e vizibil acest sentiment, dar odată cu înstrăinarea, cu pierderea legăturilor, apare fără a conştientiza această stare, învăluindune.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Din pacate, de foarte mult timp incoace, cuvantul "patrie" nu mai are niciun inteles. A (re)devenit "feuda", "mosie", din cand in cand "tara", dar, in niciun caz "patrie".
Incep sa cred, din pacate, ca a te mandri cu patria ASTA e ca si cand te-ai mandri cu ce mumie frumoasa ai tu in casa, ca n-ai avut bani sa-ti inmormantezi mama, acum 22 de ani.
Parca patria trebuia sa fie locul ala unde te simti apreciat, respectat, unde parerea ta conteaza si unde sa-ti poti creste copiii fara grija atat de stresanta a unei mese goale maine?
Patria nu era cumva locul ala pe care bunicii si strabunicii nostri l-au aparat cu pretul vietii ca sa nu vina altii sa ne dicteze ce vor?
Eu am inca amintiri vagi despre astfel de patrie. Din pacate, fiul meu nu va avea si e pacat.

| MMihai a răspuns:

Încă noi ăștia ( pe cale de dispariție ), încă mai credem și în așa ceva.

| shadovv a răspuns:

Cat timp tara zace in boala crancena, ea traieste in biblioteci si in cei cativa oameni carora inca le pasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Patrioţi sunt mulţi, naţionalişti sunt prea puţini.

Cât despre frumuseţea ţării noastre, aceasta nu va pieri niciodată!

| DieBitch a răspuns:

E democratie. Pe cine mai intereseaza asta?
Acum e la moda altceva, totul s-a schimbat.

| catalynx explică (pentru DieBitch):

Intr-adevar asta e realismul, o mare prostie adica cum sa nu fie la moda sa iti iubesti tara si sa ai un gram de patriotism in tine, pai stramosii nostri pentru ce au murit, pentru ce au platit viata ca sa o ducem noi mai bine iar noi ce facem ne bagam picioarele in ei nu? nu e frumos nu stiu ce mai fac terminatii aia de profesori de nu educa copii sa-si iubeasca patria. Eu stiu ca cacatii aia ne-au facut viata grea dar multi dintre noi am ales asta si tara chiar nu are vreo vina in asta. Ai dreptate in ceea ce spui insa nu e bine si trebuie schimbata aceasta moda sau macar in moda asta sa se includa si patriotismul fiindca mi se pare chiar penibil.

| regis a răspuns (pentru DieBitch):

Care democratie? Democratie inseamna puterea poporului, adica toti asculta de ce zice majoritatea. La noi o majoritate crancena, de aproape 90%, este redusa la tacere de votul a 6 oameni, doar pentru ca asa da bine la cativa populari europeni.

| DieBitch a răspuns (pentru catalynx):

Pana la urma nu e chiar locul potrivit sa vorbim despre acest subiect.
Sunt sigura ca jumatate dintre cei care au vazut postul tau, dupa nici nu i-a mai interesat.

| catalynx explică (pentru DieBitch):

DieBitch Nu trebuie sa-ti fie rusine de tara ta, nu trebuie sa-ti fie rusine sa vorbesti despre tara ta, insa da in ultima parte a textului poate ca ai avut dreptate.

| DieBitch a răspuns (pentru catalynx):

Mie nu mi-e rusine, as vorbi randuri aici. Am spus ca nu-i potrivit doar pentru ca sunt o gramada de neinteresati care nu iau in seama acest subiect destul de interesant. Daca avem "vara nu dorm ", "haine noi" blabla, nu ne intereseaza!

| catalynx explică (pentru DieBitch):

Aici da te sustin, se vede ca din atatia membrii care cred ca multi dintre ei sunt romani prea putini sunt cei interesati de asta. Un adevar trist si crud, ceea ce spui, spui bine imi cer scuze probabil nu am putut intelege ceea ce ai vrut sa spui.

| DieBitch a răspuns (pentru catalynx):

Nu-i nimic. Iti doresc o seara placuta!
Si sa auzim numai de bine!happy