| catalynx a întrebat:

Nu stiu cat de rasist a fost Hitler asta dar din cate m-am informat germanii au fost de treaba cu acesti evrei dar evreii au devenit tradatorii Germaniei si atunci era ceva nomal sa-i omoare adica tradatorii de patrie trebuiesc omorati. Nu sunt chiar asa informat insa din cat m-am informat pana acum stiu ca evreii au facut primul rau Germaniei. Voi ce parere aveti? Eu cred ca ar trebui luate masuri si cu romii din aceasta tara bine nu neaparat sa-i omoare insa sa-i separe de romani, sa fim seriosii multi dintre romanii nostri duc o viata grea cu ei, tiganii ne fura si pe noi si ne fac de ras tara, ei o duc bine pe spatele altora. Nu mi se pare corect sa fim in comunitate cu ei, nu e bine sa-i omoram ca sunt si ei niste vietuitoare dar trebuiesc separati si educati fiindca multi dintre ei nu au o scoala si asta e foarte important pentru ca fara cei 7 ani de acasa si fara scoala esti un om pierdut. Multi dintre ei ne fac foarte mult rau bine nu toti ca mai sunt si romi de omenie insa acei romi care sunt un pericol pentru tara nu ar trebui integrati in societae pana nu sunt educati corect. mie asa mi se pare drept. Puteti lasa daca vreti comentariile voastre aici, va rog sa aveti un limbaj decent.

18 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Logica ta se frange cand faci afirmatii de genul "evreii au devenit tadatorii", "tiganii ne fura si ne fac de ras tara", "tiganii o duc bine pe sptele altora". Asa cum spui si tu ulterior, nu chiar toti se incadreaza in aceasta categorie, prin urmare greseala este atunci cand generalizam. Infractiunea nu are nationalitate, infractorii sunt un pericol pentru societate, indiferent daca sunt romani, tigani, evrei sau nemti. Daca un om este condamnat sau blamat pentru comportamentul conationalilor sai, se cade intr-o extrema a nationalismului, in sovinism.

| catalynx explică (pentru regis):

Pai are o logica, vezi tu cei care sunt de omenie si educati dintre ei sunt cam putini, multi sunt aceea care sunt needucati si acestia trebuiesc separati de comunitate un timp si educati iar apoi sa fie reintegrati in comunitate. Tu daca ai fi vazut ca niste oameni care i-ai indragit, care le-ai dat un loc unde sa stea si hrana sa manance te tradeaza si iti vand tara cum ai fi procedat, nu zic ca nu a si gresit Hitler asta fiindca au fost si oameni nevinovati iar in razboiul dintre Rusia si Germania Hitler a lasat fara pasare sa moara foarte multi civili, asta a fost cel mai urat lucru pe care l-a facut. Nici eu nu sunt de acord ca toti sa fie pedepsiti, trebuiesc urmariti cei care comit astfel de fapte si aceea trebuiesc pedepsiti. Oricum justitia e foarte corupta in Romania

| regis a răspuns (pentru catalynx):

Stai linistit, nici nu i-a indragit vreodata Hitler pe evrei, nici nu le-a dat loc sa stea si nici hrana sa manance, astea sunt niste clisee care pe mine ma lasa rece. Iar daca un evreu a tradat, trebuie sa plateasca el, pentru ca este un tradator, nu pentru ca este un evreu. Eu nu cred in cifrele oficiale despre numarul de evrei ucisi, insa sunt convins ca au fost zeci sau sute de mii, la fel cum au fost multi si romani, tigani, rusi, polonezi, austrieci, francezi, olandezi, englezi sau japonezi. Afirmatiile insa cu privire la natiuni intregi sunt foarte periculoase si este suficient sa ne gandim la cum reactioneaza vesticii atunci cand le spui ca vii din Romania, chiar daca evident nu ai mers la furat sau la cersit, ci poate chiar intr-o delegatie stiintifica sau culturala. Asa cum nu ne place sa fim tratati ca hoti sau cersetori doar pentru ca suntem romani, nu este corect sa vorbim despre evrei ca despre un popor tradator sau despre tigani ca despre niste hoti care ne fac tara de ras (cu atat mai mult cu cat ne descurcam foarte bine sa o facem si singuri).

| Elvina a răspuns:

Nu e vorba de romi, ci chiar de conducatorii care nu au facut mari shimbari in tara asta.

| JungleHell a răspuns:

Evreul e totusi civilizat. Tiganul face ce stie, ca si maidanezul daca i se permite. Si noi suntem prea blanzi cu ei. Ma gandesc ca daca am fi rai cu ei n-ar mai face asa. Noi am fost insa o natie prea blanda si am primit (si am mai primi!) pe oricine, ei venind aici cam prin secolul 11. Ai vazut ca la rusi nu miscau deloc? Nu stiu daca mai e si azia sa acolo. Tigani cinstiti mai sunt infim de putini. Daca eran mai barbari cu ei nu cred ca ar fi facut asa. Oricum, fiecare natiune are scursurile ei.

| catalynx explică (pentru JungleHell):

Hmmm eu am fost fericitul posesor de un loc de casa la poalele unor paduri de munte, nu am stiut ca acolo vor veni romi acum e plin orasul de ei si romanii nu ii mai sufera, mie personal numai in poarta imi da aproape in fiecare seara (a mai fost perioade si cand a fost bine dar nu tot timpul) pe strada le vorbesc urat romanilor, mizerie fac iar politia o doare la basca ca na asa e justitia si uite asa duc eu o viata naspa cu tot cu alti romani intre acei tampiti. Stiu si cred ca si alti romani o duc prost eu nu fac rasism fiindca din neamul lor mai exista si lume de treaba cu care nu am avut probleme vorba ta intr-un numar mai mic, dar in rest ar trebui sa facem ceva sa ne scapam de ei, de asta zic eu ca o solutie ar fi ca astia asa violenti, needucati, murdari sa fie separati de noi, nu cred ca zic ceva rau, ei intr-adevar sunt si uniti pai daca un rom pateste ceva ceilalti se baga pentru el, nu conteaza daca mai sunt dusmani sau nu se baga si lupta impreuna pe cand noi suntem praf la acest capitol foarte rar auzi de asa ceva printre romani, daca noi am fi uniti iti zic eu ca ei nu ne-ar mai face fata. Numai bine

| JackWolfskin a răspuns:

Lasa ma sa ti explic sunt expert in al doilea razboi mondial si sunt un mare admirator de al lui hitler,( m am tuns ca si el)... in primul rand holocaustul era necesar. Poate ca multi s ar uita la mine urat si ar intreba ce mama dracu? Sa ti explic...
1 Evreii au trait mai bine in 1930 decat poporul german care murea de foame in timpul crizei economice din 1930,
2 Odata cu inceperea celui de al 2 razboi mondial, evreii trebuiau eliminati, deoarece erau o minoritate care tulbura economia, nu putea sa mearga nici fortat la razboi fiindca nu erau cetateni, ar fi stat acasa in timp ce soldatul german ar fi murit pe front, exista riscul ca printre evrei sa fie infiltrati spioni foarte multi,(intr un razboi minoritatile unei tari reprezinta calcaiul lui ahile, deoarece sunt infiltrate si pot cauza daune)(unii zic ca poate ar fi fost mai bine daca hitler ar fi incercat sa ii exileze politic pe scurt, era mai ca lumea sa zica " ma baieti aveti o saptamana sa parasiti tara sau va impusc, in primul rand trebuiau amenintati sa paraseasca tara, in al 2 rand nu te poti sa te rogi cu frumosul de cineva sa isi paraseasca casa si sa plece la mama dracu ...adica daca basescu vine la tine si neamul si iti zice "ma baieti, vreau sa dispareti toti din tara asta si sa plecati la mama dracu, ai fi plecat? eu nu cred, in al 3 rand. daca i ar fi exilat fortat exista riscul ca evreii sa se transforme in inamici si sa se inroleza in armatele dusmane ceea ce i ar nu era bine.
Crd ca am explicat destul de clar totul daca mai ai intrebari nu ezita sa le pui... FUNDA VA ROG!

| regis a răspuns (pentru JackWolfskin):

1. Holocaustul era necesar pentru ca evreii traiau mai bine ca germanii? Hm, poate si tu ar trebui sa fii ucis, ai un calculator in timp ce multi romani nu au...
2. Exista riscul ca si tu sa fii spion, sa impiedici economia sau sa nu mergi la razboi. Deci eu propun sa fii exilat, dar cum cred ca nu o sa pleci, mai bine te-am impusca in ceafa.
3. Pentru ca exista si riscul ca tu sa te transformi in inamic, eu propun sa te impuscam preventiv.
Nu este nevoie sa ne explici mai clar de atat, am inteles tot ce vrei sa spui, de altfel am mai intalnit povestea asta intr-un dialog de la Vacanta Mare:
" - I-am impuscat pentru dezertare
- Cum, au dezertat toti?
- Aaa, nu, i-am impuscat preventiv... daca voiau?"

Deci expertule, lasa-ne, ne-am lamurit cu tine, nu esti mai expert nici decat GArcea si nici macar decat Crabu si Menumorut.

| JackWolfskin a răspuns (pentru regis):

Esti incredibil de limitat daca nu poti sa intelegi rationamentu, si da era vorba de o impuscare preventiva, una care nu putea fi evitata, si inca o chestie pun pariu ca nu poti sa imi dai nici o informatie despre al 2 razboi mondial hitler sau holocaust hara sa dai un search pe net. Am incheiat aceasta discutie nu voi mai urmari posturile din topicul acesta.

| regis a răspuns (pentru JackWolfskin):

Un rationament care justifica uciderea unei persoane in scop preventiv, nu poate veni decat la un om irational. Un rationament care justifica uciderea in scop preventiv a unei intregi natiuni nu poate veni decat de la un expert de la Balaceanca.
In rest ai dreptate, nici nu am auzit ca a existat acest razboi inainte sa dau un search pe google, iar holocaustul credeam ca este ceva joc online. Dar asa, incult cum sunt, sub freza mea de om normal inca mai salasluieste un creier cat de cat functional.

| JackWolfskin a răspuns (pentru regis):

In ciuda faptului ca am mentionat ca nu o sa mai urmaresc acest post m am razgandit si apropo nu ma astept sa intelegi asa ceva. citez " totul e permis in dragoste si in razboi " napoleon 1801. apropo evrei nu sunt o natiune, sunt o minoritate.

| regis a răspuns (pentru JackWolfskin):

Stai linistit, inteleg asta si am inteles-o inainte de a posta, altfel nu o faceam big grin. Intreaba-l pe Napoleon al tau (asta din nou ma duce cu gandul la Balaceanca) de ce mai este nevoie sa gasesti justificari pentru holocaust, daca in razboi este permis orice? Iar notiunea de "crima de razboi" cum ai defini-o in acest context, domnule expert in al doilea razboi mondial?

| JackWolfskin a răspuns (pentru regis):

Este nevoie de justificari pentru holocaust in incercarea de a intelege rationamentul, hitler a spus ca profesorii predau gresit istoria elevul nu are nevoie de un an si o batalie ca sa invete istorie, are nevoie de cauzele si urmarile unui eveniment, notiunea de crima de razboi o definesc ca pe 1 o libera alegere de partea fiecarei parti 2 necesitate. ( holocaust-subiect incheiat)
acum vreau sa mi raspunzi la 3 intrebari
1 care regim politic ti se pare mai indicat pentru o tara ca a noastra? comunism sau nazism?
2 esti evreu?
3 imi dai id tau de skype sau messenger? vreau sa mai vorbim despre politica istorie etc... asta daca esti capabil sa pastrezi un limbaj adecvat.

| regis a răspuns (pentru JackWolfskin):

1. Evident nici comunismul si nici nazismul nu sunt indicate pentru o tara ca a noastra. Extremele nu sunt potrivite de altfel pentru nici o alta tara, iar istoria a demonstrat asta fara tagada de-a lungul timpului. Eu sunt adeptul liberalismului, al economiei de piata, al statului arbitru.
2. Nu, nu sunt evreu, sunt roman 100%. As spune chiar ca sunt unul din cei care cred ca Holocaustul este o mare exagerare, fara a nega insa crimele comise si fara a considera ca exista macar un rationament care sa poata justifica o crima.
3. Nu iti dau id-ul, nu sunt la fel de dornic de a purta o astfel de conversatie, nici macar cu un profesor de istorie. Cu un expert de talia ta chiar nu cred ca as putea avea subiecte interesante de dezbatut. Si nici nu pot garanta ca pot pastra un limbaj adecvat.

| JackWolfskin a răspuns (pentru regis):

Ok

| catalynx explică (pentru regis):

Man comunismul a avut si parti bune, in ultima perioada a lui atunci legea era lege, gandeste-te cum ne-a lasa Ceausescu si ce am ajuns noi acum, vezi tu nici libertate deplina nu este buna, acum este prea multa libertate si uite ca nu e bine deoarece sa intampla lucruri rele din cauza libertatii prea mari, de cand cu democratia au aparut si mafiotii ca ciupercile dupa ploaie, nu sunt fana comunism insa mie imi place cate putin din fiecare si cred ca daca se ia cate ceva bun din comunism si democratie va iesii ceva frumos parerea mea. Din democratie sa avem libertatea normala nu mai mult decat normala cum este acum, din comunism sa avem ce e bun adica servici obligatoriu, sa lase politia sa isi faca datoria pai acum toti mucosii comenteaza in fata politiei inainte nici nu se auzea de asa ceva. Eu sunt de parere ca cu ceva bun din comunism si ceva bun din democratie ar iesi in regim beton. Imi cer scuze daca am greseli gramaticale, sunt cam obosit la ora asta

| regis a răspuns (pentru catalynx):

Nu am contestat niciodata partile bune ale comunismului, faptul ca toata lumea avea un loc de munca si o locuinta este evident o performanta de neegalat intr-o economie de piata. Comunismul a avut insa si parti rele, eu nu am uitat caloriferele reci, igrasia, apa calda dupa program, intreruperea curentului, gazele cu portia, cozile la alimente, rafturile goale sau cartela de paine.
Eu unul am incredere insa in sistemul etatizat, centralizat si planificat si consider ca liberalismul este sistemul ideal, iar economia trebuie sa fie lasata sa se autorgleze. Din pacate la tendinta de a adopta un astfel de sistem a fost abandonata odata cu integrarea in UE.
Si atentie, a nu se confunda libertatea si democratia cu haosul si debandada de la noi. Sistemul la care ne referim atunci cand vorbim despre democratie si despre libertate este cel american (tot mai contestat si acesta) si nu imi amintesc sa imi fi povestit cineva ca a comentat in fata unui politist american.
O combinatie de comunism si democratie este sistemul chinezesc. Chiar daca acesta a dus la o dezvoltare incredibila a Chinei, nu mi-as dori acest sistem in Romania, pentru ca eu nu am incredere in Stat, iar cuvantul "obligatoriu" mie unul imi provoaca repulsie.

| AveSatanas a răspuns:

Ca sa iti dai seama, intra pe :
http://666soarelenegru.blogspot.ro/