| iliilinka a întrebat:

Salutare tuturor, sunt însărcinată în 27 de săptămâni și sunt clasa a 12-a. As vrea să știu dacă o să pot beneficia de prenatal și indemnizație. Dacă da, aș vrea să știu care sunt demersurile și ce acte sunt necesare și unde pot aplica.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutare!
Ești clasa a 12-a și ai nevoie de susținere.
Vei găsi persoane foarte prietenoase la centrele Roua din Bucuresti.
Nu conteaza ca esti din altă parte a tarii.
Eu cred că te vor ajuta, cu asta se ocupă.
Sună si cere ajutorul și vor fi foarte bucuroase fetele de acolo ca vor putea fi alaturi de tine și de copilasul tău.

| Korkodeln a răspuns:

Daca esti casatorita si sotul lucreaza, lasa-l pe el sa depuna, o sa ia mai mult fiind salariat.

Daca esti la scoala nu poti avea concediu de nici un fel, ca nu esti salariata, dar poti cere interuperea studiilor si/sau amanarea examenului de bacalaureat.

Fiind un caz special iti recomand sa suni sau si mai bine sa mergi in audienta la DGASPC (Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului). din orasul tau.

| alina2k18 a răspuns (pentru Korkodeln):

Dai sfaturi aiurea de tot.
Cum sa intrerupa cursurile?
Tu gandesti vreun pic?

Poate avea indemnzitatie crestere copil si daca nu a lucrat.

''În plus, ceea ce puține viitoare mame știu este că și mamele care nu au lucrat efectiv timp de 12 luni în ultimii 2 ani anteriori nașterii copilului pot să beneficieze de acest drept, dacă s-au aflat în anumite situații, pe care le vom prezenta în cele ce urmează.

Acestea se numesc situații asimilate, în care, deși mama nu a lucrat 12 luni în ultimii 2 ani, aceasta poate să beneficieze de concediu și indemnizație. Așadar, cele 12 luni pot fi constituite parțial sau integral şi din perioade în care mama s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii, pe care l-am grupat pe categorii:

1. Situații care presupun ca mama să fi fost șomeră
- a beneficiat de indemnizaţie de şomaj sau a realizat perioade de stagiu de cotizare în sistemul public de pensii, în condiţiile prevăzute de actele normative cu caracter special care reglementează concedierile colective;
- s-a aflat în evidenţa agenţiilor judeţene pentru ocuparea forţei de muncă, în vederea acordării indemnizaţiei de şomaj;

2. Situații care presupun ca mama să fi lucrat cândva
- a beneficiat de concedii şi de indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate (concedii medicale şi indemnizaţii pentru incapacitate temporară de muncă, cauzată de boli obişnuite sau de accidente în afara muncii; concedii medicale şi indemnizaţii pentru maternitate; concedii medicale şi indemnizaţii pentru îngrijirea copilului bolnav; concedii medicale şi indemnizaţii de risc maternal.)
- a beneficiat de concedii medicale şi de indemnizaţii pentru prevenirea îmbolnăvirilor şi recuperarea capacităţii de muncă, exclusiv pentru situaţiile rezultate ca urmare a unor accidente de muncă sau boli profesionale;
- a beneficiat de concediu fără plată pentru a participa la cursuri de formare şi perfecţionare profesională din iniţiativa angajatorului sau la care acesta şi-a dat acordul;
- se află în perioada de 3 luni de la încetarea unui contract de muncă pe durată determinată şi începerea unui alt contract de muncă pe durată determinată;
- se află în perioada de întrerupere temporară a activităţii, din iniţiativa angajatorului, fără încetarea raportului de muncă, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, potrivit legii;
- a beneficiat de indemnizaţia lunară prevăzută la art. XI şi XV din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 30/2020 şi/sau de prevederile art. 3 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 132/2020.

3. Situații care presupun ca mama să mai fi avut un copil
- a beneficiat de concediu şi indemnizaţie lunară pentru creşterea copilului;
- a beneficiat de concediu şi indemnizaţie lunară pentru creşterea sau, după caz, pentru îngrijirea copilului cu handicap;
- a beneficiat de concediu fără plată pentru creşterea copilului;

4. Situații care presupun ca mama să urmeze sau să fi urmat cursurile unei forme de învățământ:
- frecventează, fără întrerupere, cursurile de zi ale învăţământului preuniversitar, inclusiv în cadrul programului „A doua şansă", sau, după caz, universitar la nivelul studiilor universitare de licenţă ori de master, precum şi ale învăţământului postuniversitar la nivel de masterat, organizate potrivit legii, în ţară sau în străinătate, într-un domeniu recunoscut de Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, cu excepţia situaţiei de întrerupere a cursurilor din motive medicale;
- are calitatea de doctorand;
- se află în perioada cuprinsă între încheierea unei forme de învăţământ preuniversitar şi începerea, în acelaşi an calendaristic, a unei alte forme de învăţământ preuniversitar, cursuri de zi, organizate potrivit legii, frecventate fără întrerupere;
- se află în perioada cuprinsă între absolvirea cursurilor de zi ale învăţământului preuniversitar, organizat potrivit legii, şi începerea învăţământului universitar, cursuri de zi, în acelaşi an calendaristic;
- se află în perioada cuprinsă între încheierea unei forme de învăţământ universitar, cursuri de zi, cu sau fără examen de licenţă sau de diplomă, şi începerea, în acelaşi an calendaristic, a unei alte forme de învăţământ universitar, cursuri de zi, frecventate fără întrerupere;
- se află în perioada cuprinsă între încheierea unei forme de învăţământ universitar, la nivelul studiilor universitare de licenţă sau de maşter, precum şi ale învăţământului postuniversitar la nivel de masterat, cursuri de zi, şi începerea, în acelaşi an calendaristic, a unei alte forme de învăţământ universitar la nivelul studiilor universitare de licenţă sau de maşter, cursuri de zi, frecventate fără întrerupere;
- se află în perioada cuprinsă între încheierea unei forme de învăţământ postuniversitar, cursuri de zi, şi începerea, în acelaşi an calendaristic, a unei alte forme de învăţământ postuniversitar, cursuri de zi, frecventate fără întrerupere;
- se află în perioada de 60 de zile de la finalizarea cursurilor învăţământului obligatoriu sau, după caz, de la absolvirea cursurilor de zi ale învăţământului preuniversitar, universitar la nivelul studiilor universitare de licenţă sau de master şi postuniversitar la nivel de masterat, cu sau fără examen de absolvire, în vederea angajării ori, după caz, trecerii în şomaj, calculate începând cu data de 1 a lunii următoare finalizării studiilor;
- se află în perioada cuprinsă între absolvirea cursurilor de zi ale învăţământului medical superior, organizat potrivit legii, cu examen de licenţă organizat în prima sesiune, şi începerea primului rezidenţiat după absolvire.

5. Alte situații
- a beneficiat de pensie de invaliditate;
- a însoţit soţul/soţia trimis/trimisă în misiune permanentă în străinătate;
- au efectuat sau efectuează serviciul militar pe bază de voluntariat, au fost concentraţi, mobilizaţi sau în prizonierat;
- a fost trimsă în misiune permanentă în străinătate.

✴️Așadar, dacă v-ați aflat în oricare dintre aceste situații, acestea vor fi avute în vedere la calculul celor 12 luni pentru a putea să beneficiați de concediul și indemnizația pentru creșterea copilului.

Deși am făcut referire la mamă, toate aceste prevederi se aplică în egală măsură și tatălui, dacă el este cel care dorește să beneficieze de concediul pentru creșterea copilului.

Informații oferite de avocat Anamaria Crețu''.

| Korkodeln a răspuns (pentru alina2k18):

Stimata doamna (presupun, desi la cat de agresiv va exprimati...), ce am zis eu nu se contrazice co polologhia asta de "copy-pasta", 90% total irelevanta, pe care ati facut-o aici.

Deci intreruperea studillor pe perioada maternitatii e normala, trebuie sa stai in spital, nu vii cu copilul mic la scoala si se face FARA PENALIZARI, adica studiile se reiau de unde au fost lasate si la fel examenele care au aparut in timpul matermnitatii se dau ulterior.

De asemeni indemnizatia de crestere a copilului este mai mare aproape in toate cazurile in cazul unui parinte care lucreaza, decat in cazul unui parinte care nu a lucrat niciodata.

De aceea am sfatuit-o ca sa se duca la DGASPC sau chiar la ONG-ul mentionat care in functie de dituatia concreta o vor indruma sa faca cum e mai bine pentru ea si copil.

| CalinaXandra a răspuns:

Nu, nu beneficiezi.
Ai fost doar eleva, asta în cazul în care nu ai muncit legal de când ai împlinit 18 ani. Dar te poți deplasa pana la cea mai apropiata instituție de Asistenta Sociala și acolo vei primi toate informațiile necesare. Nastere ușoară