| raluk21 a întrebat:

Salutari la toata lumea.
am si eu o dilema... peste o luna ma voi casatori in ungaria iar in ianuarie vom pleca in anglia.nu va fi nici o problema daca in pasaport o sa am numele de fata si pe toate celelalte doc. numele de dupa casatorie? sau va fi necesar sa imi schimb pasaportul? si inca o intrebare -pasaportul imi este valabil pana in noiembrie 2011, este de ajuns valabilitatea pentru a merge in anglia sau trebuie sa il prelungesc? multumesc

Răspuns Câştigător
| machupicchu a răspuns:

Pasaportul este singurul act necesar pentru turisti...act ce are CNP-ul corespunzator posesorului in cazuri speciale, daca se vor ivi in timpul calatoriei, fapt putin probabil. Fara nici o teama poti pleca cu pasaportul eliberat pe numele avut inaintea casatoriei, asa cum si CI se poate folosi pana la eliberarea urmatoarei CI, schimbare care are ca termen "pana in 30 de zile".
Pana te lamuresti, eu iti urez sa ai o adevarata familie, bazata pe intelegere, respect reciproc, pentru toata viata si cu multa, f.multa iubire si sanatate...

2 răspunsuri:
| cucubauuu a răspuns:

Tu vei arata doar pasaportul la aeroport. Daca e valabil pe durata sederii tale acolo e ok, cat despre restul....nu conteaza ca esti casatorita si alea alea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa iti schimbi pasaportul, nu pentru ca nu ai putea intra in tara, dar pentru ca acolo ai putea avea unele situatii cand nu va fi suficient sa arati doar pasaportul? Cum te vei descurca? iti duci copii legalizate dupa certificatul de nastere si casatorie? Crezi ca este greu sa inti schimbi pasaportul? Acum nu dureaza mult si cu o taxa mica, il poti avea in aceiasi zi./