| mariusbvbv a întrebat:

Sault.Amo o problema de curand am cumparat o rozeta, box pumnal cum vreti sa ii ziceti, si ma intrebam daca este bine sa o port la mine...adica daca ma pringe un Garcea. ce patesc? si ma gandeam sa imi iau si un spray aralizant. daca o folosesc in scopul autoaparari este vreo problema...lamuriti-ma va rog si pe mine!

Răspuns Câştigător
| SamBureL a răspuns:

Cu pumnalu iti iei un lant si il pui la lant ( gen : daca te printe politia le zici ca e medalion) asa facem eu cand mergeam la meciuri

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu faci asta, te-ai putea face cu un dosar penal. Conform L.61/1991, republicata in 2011, art.2, alin.1, pct.1, portul fara drept al unui asemenea obiect se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani ori cu amenda de la 500 lei la 30.000 lei. Constituie agravanta prevazuta la alin.2 portul unor asemenea obiecte in localul unor institutii publice ori la intruniri publice si se pedepseste cu inchisoare de la 1 an la 5 ani. Numai bine!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Daca erai femeie, te intelegeam...si te mai intelegeam daca purtai cu tine sume foarte mari de bani. Altfel, nu se justifica.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

@Roxa a pus problema foarte bine, fiind femeie esti mai expusa si nu neaparat pentru ca inciti prin vestimentatie. Ca de exemplu, cand ma poarta intalnirile spre Piata Rahova, merg cu capul in pamant ca musulmancele...Raportul intre forta unui barbat si cel al unei femei este eminamente inegal.
Cand situatia o impune, un "fas" in ochi e arhi-binevenit si cam singura chestiune pe care o poate face o femeie atacata la modul real, suport orice consecinta legala, numai sa raman cu toti dintii in gura, nefurata si neviolata.

| noktambul a răspuns:

Problema este cum o sa-l lamuresti pe garcea ca porti rahaturile alea cu tine pentru autoaparare si nu care cumva pentru atac! Sfatul meu este sa nu porti la tine niciodata box, cutit, matrac, spray si altele de genul, pentru ca daca ai asa ceva la tine o sa fi tentat si sa le folosesti. Autoapararea, ca sa-ti fie clar, este in favoarea ta doar daca forta cu care raspunzi este egala cu forta atacului. Daca sare unul la tine si-ti trage vreo doua scatoalce, tu ce faci: dai cu boxul sau cu brisca?! Pai, nu intri la penal?

| NickiMinaj a răspuns:

Ioandelasal : exista vreo metoda de autoaparare legala? intreb si eu... chiar azi m-a apostat un schizofrenic pe care l-am ignorat cu desavarsire. dar poate schizofrenicul de maine o sa aiba la el un cutit sau ceva. ce facem in cazul asta? astept pana ajung la esca sau?

| NickiMinaj a răspuns:

Eu am intrebat ceva foarte practic, palpabil, tangibil. e o situatie reala, am fost acolo. poti sa-mi raspunzi pe bune sau numai in cutume si dodii?

| PetreConstanta a răspuns:

Vezi sa nu-i bagi spray-ul in gura ca ai pus-o nu mai respira si da coltul, daca dai cu spray vezi sa nu bata vantul spre tine ca o sa vi jos tu nu el iar cu rozeta iti iei catuva ani este arma alba asa ca alege tu cum este mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De cine sa va aparati tembelimea voastra?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am spus si o repet, a purta o arma inseamna ca te gindesti la o lupta chiar daca o numesti autoaparare dar tot lupta se cheama ca este, si vei avea parte de ea in mod sigur pentru ca acolo te va duce mintea.A purta o arma impune neaparat si stiinta folosirii ei.A o folosi inseamna si cunoasterea tuturor urmarilor ce le poate provoca si pe care trebuie sa fii pregatit sa le suporti tu insuti.Altfel esti inconstient. Altfel se pune problema daca, in cazul unui conflict, excelezi in minuirea unor arme si smulgi una unui atacator si te pui pe treaba.Trebuie sa constientizezi ca purtind arma la tine devii agresiv oricit de mult ai vrea sa te controlezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa cumperi tot arsenalul SUA, daca esti tampit ti-o iei de n-ai aer la nara. Portul celor achizitionate de tine, in spatiul public, este ilegal.
@Roxa, exista o sumedenie de dispozitive legale si nonletale pentru autoaparare: http://www.okazii.ro/catalog/altele/articole-autoaparare.html
Pentru unele este necesara o autorizatie, pentru altele nu. Dar, cine te-a "ciufulit" draguta mea? Arata-mi-l, ca-i rup planetarele (fara instrumente)! mamii lui inca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@mariusbvbv, vinde boxul si cumpara un pistol cu bile. Este neletal si tine dobitocii la distanta. Iar acte nu trebuie sa faci prea multe. Este mai nasol daca stai rau cu nervi laughing Fiindca, dupa examenul psihologic o sa te trimita astia "la casuta din padure", sa joci table cu Napoleon si Picasso.
COPY PASTE:
Procurarea şi înstrăinarea armelor neletale.
Cetăţenii români şi străinii cu şedere legală în România, care au împlinit vârsta de 18 ani, pot să procure arme neletale, precum şi muniţia aferentă, de la orice armurier autorizat să comercializeze astfel de arme, în condiţiile autorizării (armele prevăzute la categoria E din anexa legii) respectiv a notificării prealabile (armele prevăzute la categoria F din anexa legii) a organelor de poliţie.
Notificarea în vederea procurării armelor neletale din categoria F se depune în formă scrisă şi trebuie să fie însoţită de actul de identitate, în original sau în copie, care să ateste vârsta solicitantului, precum şi, după caz, şederea legală pe teritoriul României, şi de certificatul de cazier judiciar numai pentru procurarea armelor neletale prevăzute la poziţia 26 din anexa Legii. - arme cu gaze iritant lacrimogene.
După procurarea armelor neletale prevăzute la categoria F din anexa legii, solicitantul are obligaţia de a se prezenta în termen de 5 zile la organul competent care a emis dovada notificării în vederea eliberării certificatului de deţinător (model anexa 15 din H.G nr. 130/24.02.2005) şi înscrierea armei neletale în acest document. Pentru aceasta va prezenta următoarele acte:
dovada notificării, ştampilată si semnată pe verso de armurier, în cazul cumpărării;
factura de procurarea armei, sau după caz:
certificat de moştenitor;
act de donaţie;
chitanţă vamală;
ordin/dispoziţie de recompensă sau dar, a conducătorului instituţiei;
arma şi muniţia procurată.

| bogdan3vl a răspuns:

Nu ai voie deloc cu asa ceva se considera arme albe si se da amenzi penale cu dosar penal si cu cazier care o sa te incurce la angajari,la scoala de soferi,sa pleci in strainatate etc
mi se pare ca ai voie un cu spray lacrimogen(nu paralizant) dar sa fi major si sa nu agresezi pe nimeni nici din greseala in caz ca se ia unu pe str de tine si ii dai cu spray poate sa ajunga si la alte persoane si atunci iar o sa ai probleme
si iar ai voie cu pistol daca ai permis de port arma si mi se pare ca nu ai voie cu el decat in casa, la firma ta daca ai, si mi se pare ca si in masina ai voie cu el nu stiu sigur
fundaaaaa plssssss

| mariusbvbv explică:

Pai da ba dar daca o bag in geanta/ghiozdan/masina si uit de ea...si intamplator o gaseste garcea, ce fac? Adica eu nu am folosit-o doar o am asupra mea, pentru autoaparate, pentru ca daca sunt 5 cealadai de rromi si vin la tine cu pumnii goi nu ai sanse

| mariusbvbv explică:

Multi nu am inteles ca eu nu il am ca sa fac scandal/sa ma dau "mare" cu el...e simpla autoaparare, si daca vin 3-4 la tine cu scandalul in freza, si i-ai batut tot ei depum plangere, si tu pici de fraier ca i-ai batat cu rozeta