| GreeenAlien a întrebat:

Scuze de categorie.
Tatal meu a murit in urma cu o luna jumatate intr-un accident de masina in Franta, el fiind sofer pe tir, din cauza ca un alt sofer l-a lovit din plin.Cum se procedeaza cu firma respectiva unde avea el asigurare de viata? Exista un termen limita in care trebuie sa actionez?
Ce sanse sunt pentru castigul asigurarii? Daca mai este altcineva pe aici care a fost intr-o situatie similara, va rog sa imi explicati cum stau treburile. Avocatul meu trage de timp si nu inteleg de ce happy
Fara comentarii rautacioase happy

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca pe polita de asigurare nu este indicat beneficiarul (cel care are dreptul sa incaseze suma in cazul decesului titularului) pentru a incasa asigurarea va trebui sa faceti procedura succesorala, firma de asigurare trebuie sa stie cui sa-i dea banii. Avocatul nu ti-a spus asta?

| Lilli a răspuns:

Buna! Eu dau la drept,si dupa mine, ar trebui sa insisti cu avocatul tau, caci ceva totusi nu pare in regula.
Trebuie sa mergeti acolo la firma unde si-a facut asigurare si sa duceti un certificat medico-legal de deces, in care sa scrie circumstantele in care tatal tau a murit, si evident documentele care afirma faptul ca el avea asigurare de viata la firma respectiva.Nu cred ca exista un termen, dar s-ar putea sa fie un termen gen 90 de zile.Nu stiu, asta trebuie sa scrie in documentul in care se atesta faptul ca are asigurare.
Condoleante si fii tare! Cu curaj!