| Negru89 a întrebat:

Se ia in calcul diurna la calcularea pensiei de întreținere?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se ia in calcul venitul net, diurna face parte din venitul net.

| Lukasssz a răspuns:

În multe jurisdicții, diurna poate fi luată în considerare atunci când se calculează pensia de întreținere. Diurna reprezintă suma de bani pe care o persoană o primește pentru a acoperi cheltuielile suplimentare pe care le are atunci când este nevoită să călătorească sau să lucreze în afara localității sale de reședință pentru o perioadă de timp.
În funcție de circumstanțe și de legislația locală, diurna poate fi inclusă în veniturile pe care o persoană le are în calculul pensiei de întreținere. Totuși, acest lucru poate să varieze în funcție de jurisprudență și de specificul cazului.
Este important să consulți un avocat sau un specialist în dreptul familiei în ceea ce privește calculul pensiei de întreținere într-o anumită jurisdicție, deoarece regulile și practicile pot fi diferite în funcție de loc.

| SuNaM a răspuns:

Depinde daca este declarata. De obicei, salariul declarat este cel minim pe economie iar diurna este data fara a fi declarata. In cazul ala, nu. Dar daca este declarata in contractul de munca, atunci da, este pusa la calcul.