| JetBlueJet a întrebat:

Se presupune ca o femeie este agresata sexual.
Ea riposteaza lovindu-l pe agresor.
In final acesta moare pentru ca ea a dat in el, sau l-a lovit cu ce-i "cadea la mana".
Aceasta va fi acuzata de crima si va intra la puscarie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa fie cercetata penal pentru infractiunea de lovituri cauzatoare de moarte.
In functie de imprejurarile cauzei si bazat pe dovezile existente femeia poate beneficia de legitima aparare si sa nu fie condamnata penal sau se poate retine depasirea legitimei aparari, ca o circumstanta atenuanta si sa primeasca o pedeapsa mai mica, eventual cu amanarea sau cu suspendarea executarii pedepsei.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil, in Romania nu prea e reglementata treaba cu legitima aparare.

Putine cazuri in care au ramas nevinovati respectivii in asemnea cazuri (vezi cazul lui Adrian Iovan)

| Ioandelasal a răspuns (pentru suntserios):

Este bine reglementata, citeste Codul penal.
Si in cazul lui Iovan nu a prea fost legitima aparare, a impuscat hotul in timp ce acesta fugea deja.

| Radu284 a răspuns:

Eu nu prea inteleg cum statul are tupeul sa nu considere legitima aparare ca ceva valid.

Pentru ca eu daca as fi pus in situatia sa omor pe cineva in legitima aparare, si statul ar vrea sa ajung la puscarie, atunci statul ar deveni dusmanul meu, si as continua sa ma apar in mod similar de el.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Radu284):

Am impresia ca nu prea stii Codul penal si ce este, in realitate, legitima aparare si cand poate fi luata in considerare.

| Radu284 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai codul penal nu zice nimic. Zice ca te poti apara, blah blah, "dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului."

Si cine stabileste asta? Un judecator, nu? Adica, cum are el chef, cum ii se pare lui.

In cazul unui viol, cat de grav este atacul? In ce se quantifica gravitatea lui? Este uciderea atacatorului proportionala sau nu? Si daca nu, care este o masura proportionala? Violarea violatorului?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Radu284):

Un judecator corect judeca in functie de lege si de probele administrate in cauza, nu dupa chef.
Uciderea nu este proportionala decat in cazul cand te aperi pentru a nu fi ucis.

| Radu284 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deci daca cineva incearca 'doar' sa iti rupa picioarele, nu ar trebui ucis? Si cum ar trebui eu sa stiu ce vrea el de fapt? Sa il intreb daca vrea sa ma omoare, sau doar sa ma bage in spital?

Si cam care ar fi o aparare proportionala pentru viol? Daca am la dispozitie un obiect contondent, sunt violat, ar trebui sa il folosesc, dar mai cu mila? Sau cum?

Si daca dau in violator, nu il omor, si acesta se supara si ma omoara el?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Radu284):

Mi se pare ca te faci ca nu intelegi. De asemenea banuiesc ca nu esti jurist, altfel n-ai pune asa problemele. Apararea, pentru a fi legitima, trebuie sa fie proportionala cu atacul si se stabileste ca a fost sau nu asa in functie de caz si probele administrate. Restul este trolling din partea ta.

| Radu284 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu, chiar nu este trolling, si sunt cat se poate de serios. Care ar fi o aparare proportionala daca cineva incearca sa ma violeze?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In orice CAZ conteaza CIRCUMSTANTELE /CAUZA(ELE) care au dus la savarsirea faptei.
Aceste cauze trebuie insa DEMONSTRATE cu probe -solide-.

Daca iti place sa citesti iti recomand romanul "Acuzata"-de Michael de Saint Pierre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu,dar normal nu ar fi sa faca puscarie,pentru ca se apara, reactioneaza la un soc, ca e un soc cand vine cineva si trage de tine, ca femeie te sperii usor, si nu mai gandesti logic.Dar eu nu sunt Legea.