| sofiaaaa001 a întrebat:

Stie cineva cam cat timp dureaza intabularea unui apartament?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca in zona ta exista carte funciara si apartamentul a fost intabulat inainte pe fostul proprietar atunci intabularea pe tine trebuia facuta in cca 3 zile de la data cand ai devenit proprietara.
Daca nu a fost intabulat pe fostul proprietar atunci trebuie facut cadastrul si apoi intabularea, poate dura cca 10-15 zile sau mai mult, in functie de cat de repede iti face cadastrul cel autorizat pentru asta.

| sofiaaaa001 explică (pentru Ioandelasal):

In zona mea adica orasul unde este apartamentul? pentru ca este vorba despre un apartament din Iasi, care a fost intabulat inainte si care are toate actele in regula si care este pe numele meu deja, iar acum trebuie doar sa ii fac o intabulare pentru a putea vinde imobilul.

| Ioandelasal a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Daca apartamentul este pe numele tau atunci inseamna ca este intabulat in cartea funciara pe tine.
De altfel din ce mi-ai scris am inteles ca ai primit apartamentul prin donatie si aceasta se poate face doar prin act autentic iar notarul are obligatia de a trimite un exemplar al contractului de donatie la Serviciul de CF din Iasi si apoi sa-ti dea un extras de CF pentru informare.
Si ma refeream la localitatea unde este apartamentul, indiferent de unde ai tu domiciliul in Romania sau unde esti acum.

| sofiaaaa001 explică (pentru Ioandelasal):

Tocmai am intrebat-o pe mama acum si mi-a zis ca atunci cand m-am dus in Bucuresti sunt mari sanse ca notara de acolo sa fi rezolvat deja cu intambularea si tot, iar exemplarul sa fie trimis de atunci la Iasi doar ca nu a fost inca ridicat, eu nu stiam asta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Atunci este in regula cu intabularea si il poti vinde fara nici o problema. Asa vei avea si bani pentru procese.

| Catrice a răspuns:

1-2-3 săptămâni...
Mergi în mai multe locuri și vezi cat de repede ți-o poate face.

| NunuNini a răspuns:

Mamaaaaa! Ma doare capul de la ce ti s-a spus mai sus!
In primul rand, care e situatia apartamentului? Il cumperi? Notarul va face automat intabularea dupa tranzactie. Si dureaza cateva zile.
Mai sunt si alte variante, dar presupun ca asta faci.

| sofiaaaa001 explică (pentru NunuNini):

Nu, apartamentul este deja al meu, pe numele meu, doar ca doresc sa il vand si ii trebuie facuta intabularea inainte.

| NunuNini a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Inteleg. Esti dintr-o zona a tarii unde abia acum s-a facut intabularea imobilelor. E mai complicat. Trebuie sa iei legatura cu o persoana de la cadastru care sa-ti faca planul apartamentrului, schite, etc. Tot el va face prima intabulare. Acum, depinde cat de aglomerati sunt ei. Dar cum nu e teren sa alerge la masurat, si cum presupun ca ai actele apartamentului (titlu de proprietate, schite vechi), ar putea sa le faca repede. Atunci, da, poate dura cateva saptamani.

| sofiaaaa001 explică (pentru NunuNini):

Sunt destul de sigura ca am deja toate acele schite si documente de care zici. mi s-a spus in 2019 de la un notariat si inca de la un avocat ca toate actele apartamentului sunt in regula iar pentru a fi pus la vanzare, trebuie doar facuta intabularea (nu este vorba de prima intabulare)

| NunuNini a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Stai putin, cum nu este vorba de prima intabulare. Este deja intabulat? Adica inscris in CF?

| sofiaaaa001 explică (pentru NunuNini):

Nu, a mai fost intabulat candva din cate am inteles, habar n-am cand pentru ca apartamentul asta nu e nou. nu ma pricep sincer la chestiile de genul asta, stiu doar ca asta mi s-a spus de catre avocat, ca trebuie sa fie intabulat pentru a fi vandut.

| NunuNini a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Pfff.
Ai intre hartii una pe care scrie "Extras de Carte funciara"? Oricat de veche. Daca da, inseamna ca a fost intabulat si nu mai ai nevoie de asta. Daca nu, incepi cu cadastristul.
Dar iti sugerez sa mergi maine daca poti la Cartea Funciara si sa ceri un Extras de informare pentru imobilul de la adresa ta. Normal ar trebui sa le indici tu numarul de CF si nr de TOP. Dar le explici ca nu stii care este starea locuintei si vrei sa verifici. Asa te lamuresti.

| AndrewCBK a răspuns:

Cam două săptamâni

| ionescuvasile007 a răspuns:

Depinde cum mi se scoala mie.