| asperger3 a întrebat:

Stie cineva de o lege adoptata recent referitoare la condusul autovehiculelor?
Am auzit de la un tip pe Youtube ca ar fi adoptat o lege prin care daca autoturismul NU este pe numele tau nu il poti conduce sau asa ceva.

5 răspunsuri:
| mihaicelsfant a răspuns:

Eu am condus masina tatalui de multe orilaughing deci?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihaicelsfant):

Se referă la ăia care umblă cu mașini cumpărate care nu sunt pe numele lor.
Se practica când era în vigoare taxa de înmatriculare, tu poți fi trecut în certificatul de înmatriculare.

| gheorghe699 a răspuns:

Categoric nu,nu exista asa ceva, poti conduce masina cui vrei daca ti-o da si iti da actele, talon, rca, si tu sa ai C.I. si PERMIS DE CONDUCERE

| Drsss a răspuns:

O prostie. nu exista asa ceva in Romania.

| suntserios a răspuns (pentru Drsss):

Nu e nicio prostie. Exista asa ceva in Romania, legea e noua insa se refera la cu totul altceva decat a inteles cel care a pus intrebarea.

Este vorba de situatia in care se schimba proprietarul masinii, si noua lege te obliga sa o transcrii in 90 zile

„În situația în care noul proprietar nu solicită transcrierea transmiterii dreptului de proprietate în termenul prevăzut la alin. (4) (90 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului - n. red.), înmatricularea vehiculului se suspendă de drept până la data transcrierii transmiterii dreptului de proprietare. În cazul în care până la transcriere intervin transmiteri succesive ale dreptului de proprietate asupra vehiculului, termenul (...) curge de la data primei transmiteri a dreptului de proprietate", este explicat în OG nr. 14/2017.