| Clau2907 a întrebat:

As vrea si eu sa stiu daca in Romania este adoptata aceea lege ca de la varsta de 17 ani sa poti conduce alaturi de parinti dupa ce ai facut scoala?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici o prevedere legala in acest sens si nici nu cred ca o sa fie adoptata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista nicio astfel de lege, trebuie sa ai 18 ani impliniti sa poti da examenul e categorie B

| OnuOnulică a răspuns:

În România nu.

| neutrino a răspuns:

Nu.

| stlucian a răspuns:

NU.18 ani obligatoriu + 10 clase terminate pentru depunerea dosarului.

Era un proiect de lege pentru a modifica Codul Rutier prin 2012 parca dar nu s-a finalizat.Nici daca obtii permisul in alta tara membra a uniunii europene nu poti circula pe drumurile publice(in Romania) daca nu ai 18 ani(ma refer la categoria B).

| JohnnyBi a răspuns (pentru stlucian):

Da si mie articolul din lege unde zice 10 clase si faza cu permis luat inainte de 18 ani in Eu. altfel nu mai comenta aberatii

| Clau2907 explică:

Multumesc