| bubulex a întrebat:

Stiti cumva care sunt drepturile de autor daca vrei sa canti o melodie straina sau romaneasca drept cover trebuie sa ceri permisiune? este plin netul de melodii cantate de diferite persoane pot sa se trezeasca dati in judecata? iar daca piesa este straina cui se cere permisiunea sau se plateste? la fel si in seriale cum se procedeaza? eu stiu ca daca melodia nu este imprimata pe cd se poate canta fara nici o preoblema...

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste L.8/1996, cu md. si compl. ulterioare si te lamuresti.

| DianaOlexiuc a răspuns:

Daca vrei sa faci un cover dupa o melodia a unui anumit cantaret, nu trebuie sa ceri permisiunea nimanui, si nu platesti nimic, si nu te da nimeni in judecata, deoarece, tu cand faci coverul, daca vrei sa il postezi undeva, scrii in paranteza " (Cover dupa...) "
De exemplu, daca vreis a faci un cover dupa o melodie a Rihannei, nu trebuie sa ii ceri permisiunea, si nici sa ii platesti, deoarece, Nu ai de unde sa o cantactezi, si la fel si cu cantaretii din Romania, sau din orice alta tarahappy

Fundaa? :* love struckxx

| bubulex explică (pentru DianaOlexiuc):

Atunci ce rost mai au drepturile de autor?