| GPA12122252 a întrebat:

Stiu ca a fost un proiect de lege sau ceva gen pentru ca cei de 16 ani sa poata conduce masina sub capacitate cilindrica de 1000.Stie cineva daca a fost aprobata sau ceva de ea?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu a fost nici un proiect de lege in acest sens.
In schim exista de mai mult timp Codul rutier (OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare) conform caruia de la 16 ani se poate obtine permis de categoria B1 si cu acesta se pot conduce unele masini de genul minicar, care se incadreaza la aceasta categorie, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

| GPA12122252 explică (pentru Ioandelasal):

Deci nu are legatura capacitatea cilindrica a masinii? Daca are sub 400 kg o poate conduce?

| Ioandelasal a răspuns (pentru GPA12122252):

Capacitatea cilindrica nu este prevazuta, ai vazut prevederea legala, dar are o legatura indirecta, respectiv o masina cu CC mai mare va fi mai grea si puterea motorului va fi mai mare.