| Lidermann a întrebat:

Sunt angajat cu 2 ore pe carte de munca, si muncesc 6. si nu sunt platit deloc, Doar daca fac macar 1 contract! E legal?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal, angajatul trebuie platit dupa orele de munca.
Incearca o rezolvare amiabila cu angajatorul si daca nu reusesti poti face reclamatie la ITM si, daca nu esti multumit de rezolvare, poti sa-l dai in judecata pentru plata orelor muncite.

| darrio2007 a răspuns:

Nu este legal.De ce stai? Pleaca in alta parte.Toti patronii profita de asta.Ca suntem fraieri si muncim pe putin sau deloc. Poti face o sesizare la ITM. Daca ai curaj.

| BSwwatch a răspuns:

Nu suna a legalitate deloc!

| unknow91 a răspuns:

Pai de ce nu esti platit daca muncesti alea 4 ore in plus? si ar fi bine sa faci un contract ca sa ai si tu ceva la manawinking

| Lidermann explică:

Nu stiu ce sa fac, ca asta asa a fost tot timpul la firma asta, imi zic colegi mai vechi. Faza e ca, la ora 1 trebuie sa fim in birou, acolo stam aprox o ora, si pe urma facem teren "mergem pe sate, din poarta in poarta" acum nu ma astept sa ma platesaca cat sunt pe drum, dar stam la birou 1h, pe teren stam mai mult de 2h + drumul.Si sunt platit dupa contract, daca de ex intro luna am 0 contracte, iau 0 lei! si am muncit o luna intreaga, in fiecare zii vreo 6 ore, si salar zero.

| CataC a răspuns (pentru Lidermann):

Poate nu e serviciul potrivit pentru tine daca nu reusesti sa semenezi macar un contract pe luna.
Faptul ca sunt colegi vechi arata ca sunt oameni care sunt multumiti de serviciul in aceleasi conditii chiar pe termen lung.
Gandeste-te bine, poate te-ar avantaja mai mult ceva cu salariu fix decat cu comision.
Bafta

| Lidermann explică (pentru CataC):

Pai luna asta asa a fost sa fie.sa nu am contracte, da stai linistit ca nici ei nu au, mai mult de 3 4 contracte, Nu cred ca ai inteles intrebarea, Sunt angajat cu 2 ore pe carte de munca, si muncesc 6 7... Asta e legal? si e voie asa ceva?