| CopilConifer a întrebat:

Sunt angajat de 2 luni la un restaurant pe un program part-time 4 ore. Seful il inchide de pe 22 decembrie pana pe 6 ianuarie cu ocazia sarbatorilor, acesta insista ca respectivul concediu nu imi va fi platit deoarece nu am un an vechime. Avand in vedere ca nu eu aleg sa intru in concediu, are dreptate?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are dreptate. In fiecare an trebuie sa se acorde concediul de odihna in functie de timpul lucrat, asa ca depune o cerere scrisa pentru acordarea concediului de odihna.
Conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.144.(1) Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaţilor.
(2) Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau limitări.
ART.146.(1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2)În cazul în care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau parţial, concediul de odihnă anual la care avea dreptul în anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei în cauză, angajatorul este obligat să acorde concediul de odihnă neefectuat într-o perioadă de 18 luni începând cu anul următor celui în care s-a născut dreptul la concediul de odihnă anual.
(3)Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă."
Daca nu-ti acorda concediul de odihna cuvenit il poti reclama la ITM si apoi sa-l dai in judecata.

| Atotstiutorul a răspuns (pentru Ioandelasal):

La doua luni de munca angajatul isi poate lua un concediu de 15 de zile? wow! sper doar ca angajatorul a stabilit un termen... stai a facut asta. well csf n-ai csf

| Ioandelasal a răspuns (pentru Atotstiutorul):

Se vede ca nu mi-ai citit atent raspunsul. N-am spus ca o sa aiba concediu de 15 zile, am spus concediul cuvenit, acesta este in functie de timpul lucrat si concediul anual, in cazul lui poate fi de 3-4 zile.

| Atotstiutorul a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ba da tocmai ca am citit raspunsul si am citit si INTREBAREA, ce rost avea sa raspunzi generic? daca angajatul a lucrat doar 2 luni si nu un an? raspunde-i omului clar pentru cat a lucrat ce concediu are, eu unul pers cred ca nu il are nici pe ala de 3 zile...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Atotstiutorul):

Este treaba ta ce crezi. I-am raspuns exact la intrebare. Daca tu stii mai bine si decat Codul muncii trebuia sa-i raspunzi utilizatorului si nu mie.

| Atotstiutorul a răspuns:

Cum e tinere conifer?