| matanie a întrebat:

Sunt insarcinata si voi naste la sfarsitul lui septembrie - inceputul lui octombrie. Mentionez ca lucrez in invatamant(contract pe perioada determinata-la 31 august inceteaza). La 1 septembrie voi depune dosarul la somaj. Prenatalul, posnatalul si concediul crestere copil-2 ani le voi primi in perioada somajului, care cred ca se suspenda. Dupa cei 2 ani concediu pentru cresterea copilului mai primesc indemnizatia de somaj pentru lunile restante de somaj?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu esti sigura ca poti intra in somaj daca ai un contract pe durata determinata? Intreaba la Directia Teritoriala de munca, fiindca eu stiu ca la expirarea contractului pe durata determinata nu beneficiezi de somaj. S-ar putea ca profesorii sa aiba conditii speciale.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

O sa beneficiezi de toate concediile pe care le-ai enumerat, precum si de indemnizatia pentru cresterea copilului. Deasemenea, poti beneficia si de indemnizatie de somaj, deoarece te afli intr-una din situatiile enumerate de art. 17 din Legea nr. 76/2002. In confirmitate cu art. 45 alin. 1) lit. g) indemnizatia de somaj iti va fi suspendata in perioada in care vei beneficia de indemnizatie de maternitate si indemnizatie pentru cresterea copilului. Repunerea in plata se face la cerere, dar nu mai tarziu de 30 de zile calendaristice de la data incetarii concediului tau, situatie care a condus la suspendare.
Iti doresc o nastere usoara si un copil destept si cuminte!
Sanatate multa!

auran
| auran a răspuns:

Sarcina si nastere usoara!

| hândel a răspuns:

Vrem doar sa-ti uram nastere usoara si-un copil frumos, sanatos, de care sa va bucurati pana la adanci batraneti. Numai bine.

| csintalan a răspuns:

Da, miruna a scris tot ce se putea corect. O nastere usoara si u BEBE sanatos si cuminte.