| kinder_5790 a întrebat:

Sunt obligata sa dau declaratie daca am fost pusa martora desi nu am vazut ce s-a intamplat? adica a fost vorba de un furt de telefon

Sunt obligata sa dau declaratie?
Am 13 ani si nu vreau sa dau.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului de procedura penala, art.81, minorul poate fi ascultat ca martor. Pina la virsta de 14 ani ascultarea lui se face in prezenta unuia dintre parinti ori a tutorelui sau a persoanei careia ii este incredintat minorul spre crestere si educare. Vei spune adevarul, ca nu ai vazut ce s-a intamplat. Numai bine!

| FlorinDiablo a răspuns:

Nu dai nici o declaratie spui ca nu ai vazut cum au decurs faptele daca e sa dai declaratie aiurea si esti prinsa te baga la marturie mincinoasa si dai de dracu

| alexandru1991 a răspuns:

Pai daca nu ai vazut ce s-a intamplat cum sa dai declaratie. Doar nu o sa minti in ceea ce vei scrie. zici ca nu poti da declaratie din acest motiv. si cine te-a trecut ca martor daca tu nu erai acolo asta ar fi o problema. Si un copil nu poate sa dea declaratii deoarece sunteti foarte influentabili.

| georgexxl a răspuns:

Nu esti obligata sa dai nici o declaratie si daca ai avea mai multi ani poti sa refuzi nu-i nimic grav nu iti face probleme

| Debiiii a răspuns:

Dacă nu ai văzut şi nu ştii nimic deschizi gura, scoţi prunele şi spui tare şi clar că nu ai văzut nimic şi nu ai ce să declari!