| GabiIancu2001 a întrebat:

Știe careva care e pedeapsa minima de închisoare și ce fapte se încadrează într-o pedeapsa mica? Eu stiu ca minimul e de 15 zile.Nu, nu vreau să ajung la închisoare doar sunt curios????. Multumesc

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minimul general al inchisorii este de 15 zile dar la infractiuni minimul special este de 3 luni. Se poate cobori sub acest minim special in situatiile cand se retin circumstante atenuante.
Pentru a vedea infractiunile cu acest minim special citeste Codul penal.

| mgtow a răspuns:

In codul penal pune toate criteriile si informatiile necesare

| zilog a răspuns:

Poti sa faci 14 zile de inchisoare după ce stai la arest 2 ani
pentru că este posibil ca instața de judecata să îti dea drumu sau muncă în folosul comunității sau nici măcar o zi de închisoare
DAR JMECEHRIA COMBINATĂ CONSȚĂ ÎN FAPTUL CĂ DE CÂTND TE ARESTEAZĂ EXISTĂ POSIBILITATEA SĂ TREACĂ CHIAR SI 2 ANI COVID vacante si alte concedii cu justitia pana când țî-se judecă dosarul!
Asa că multă baftă! sau cum se zice LA MULȚI ANI
Știi că la pușcăriași nu se urează LA MULȚI ANI!
Dar ce nefăcută ai făcut!? Eu cred că mai bine te duci să te predai șingur așa ai ocazia să te duci cu televizor la tine fără mufe de usb sau alte mufe la el, asa poti sa iti faci bagajul in tihnă să îti pui acolo haine săpun să nu uiți săpunul și vasilina si tot ce îti mai trebuie ție pe acolo, si gata mergi si te predai singur, așa o să iei pedeapsa cea mai mică. Spui că regreți fapta plângând trebuie să regreți fapta și că tu conștientizezi că ai făcut un lucru rău și că acum vrei să îți ispăsești pedeapsa și pledezi ca vinovat. O să ajungi la tribunal și spui că recunoști si că îti pare rău și că regreți fapta și că nu o să mai faci. Si poți să spui așa :" dațî-mi pedeapsa maximă cu suspendare "
șî este posibil să îti dea 4 ani de muncă în folosul comunității ceva de genul acesta adică nu neapărat să trebuiască să stai la pușcărie.
TU TREBUIE IN MOMENTUL ÎN CARE TE DUCI SĂ TE PREDAI SĂ FII ANGAJAT CU 8 ORE / ZI UNDEVA cu carte de munca contract.
si este posibil să te lase să faci pușcaria la locul de munca ceva de genul acesta avem un vecin in bloc care trebuia să se ducă la muncă si acasa
și in fiecare sâmbătă era chemat undeva la PROBAȚIUNE cum ar veni la poliție
și declara pe care trotoar a mers de acasă până la muncă pe care trecere de pietoni a trecut la ce minut la ce secundă, declara cu cine a stat de vorbă ce a vorbit cu pietenii cu care s-a intalnit pe stradă, ce are de gând să facă, daca contribuie și el la cheltuielile casei curent apa intretinere mâncare din banii pe care ii câștigă ca și angajat, ducea bonurile cu ce și-a cumpărat de mâncare, cred că in totă perioada asta nu avea voie să consume nici o picătură de alcool,
inafară de asta nu avea voie să plece de acasă nicăieri ori era la muncă ori era la servici, și dacă nu avea cine să îi ia de mâncare și ii trebuia neapărat pâine nu avea voie să plece de acasă mai mult de 14 minute și asta doar în cazuri excepționale si trebuia să lase bilet scris în ușa la ce minut a plecat la pâine la care megazin și numărul de telefon al lui.
Si din când in când cam o data la vreo 3 zile pe ne așteptate veneau 2 polițiști și il mai luau pe la secție să mai dea și pe la ei câte o declarație despre ce a mai făcut el așa în viața lui
si trebuia să ii convingă că sa indreptat si ca acum se duce la muncă
dar nu il lua de fiecare dată la sectie
ci in general treceau pe la el să vadă dacă este acasă, Mai intrebau vecinii despre ce părere au despre băiatul respectiv, Și pe mine m-au întrebat despre ce părere am de vecinul respectiv
si l-am spus că merge la muncă sa lăsat și de țigări o ajută pe bunica lui cu bani, își ajută vecini când au de cărat mobilă, face curat în curtea blocului, a văruit si a vopsit pe scara blocului, a pus tradafiri, salută respectos pe toată lumea, nu deranjează niciodată pe nimeni și că poate să intrebe mai mulț vecini să se convingă că acel băiat chiar si-a revizuit total viața și compoartamentul. Si au mia întrebat vreo 6 vecini care se intâmplau să treacă atunci pe ușa blocului și toți au spus numai de bine despre el si cam gata.
Acum sa prescris fapta pe care o făcutse gata ască pat si LUCREAZĂ MERGE LA UNCĂ ARE SALARIU ȘI A DEVENIT UN OM CARE ÎȘI CÂȘTIGĂ SINGUR EXISTENȚA prin munca cinstită

| GabiIancu2001 explică (pentru zilog):

Ce ai fumat prietene? ))))

| zilog a răspuns (pentru GabiIancu2001):

Lumea spune că sunt anti social, xenofob, rasist, drogat, violent, răzbunător, îngânfat, inconstient...
Vă mulțumesc pentru complimente!
Dar tu!? Tu cm ești!? : Ești frumos!? Puternic!? bogat!? Cinstit?, Muncitor!? Ești fericit!?
în mod misterios aceste gânduri vin din epoca de piatră! Noi suntem generația care a pe!

In calitate de bolnav închipuit asumat am reușit să mă fac praf!
Mori de invidie!?
Este exact ca atunci când bei lichid și te faci praf!

| DaniTDCI a răspuns:

Depinde de fapta comisa, depinde de antecedentele penale comise, depinde ce sentinta iti da judecatorul si asa mai departe, nu exista acesti termeni "pedeapsa mica",

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limitele generale sunt 15 zile - 30 de ani

Articolul 60
Regimul închisorii
Închisoarea constă în privarea de libertate pe durată determinată, cuprinsă între 15 zile și 30 de ani, și se execută potrivit legii privind executarea pedepselor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare fapta prevazuta de legea penala are limitele ei speciale diferite, cea mai mica reglementare in fapt a unei limite speciale cred ca e totusi o luna. (ex incalcarea solemnitatii sedintei de judecata)