| YourDailyApple a întrebat:

Tocmai ce am dat pe realitatea.tv, si vad ca toti oamenii au iesit la protestat, fiecare arde un afis sau o poza, toti huiduie si au iesit cu pancarte. Protestatarii sunt din politie, invatamant, sanatate etc.
Exista o anumita institutie care vad ca nu a iesit in strada desi incaseaza bani de la buget se pare ca ea nu se plange pe timp de criza. Da, ati ghicit, este vorba de biserica. Preotii oare de ce nu au iesit in strada sa picheteze? thinking

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

Romanii construiesc biserici si pe timp de criza, chiar daca poporul abunda in neajunsuri. Tu ai iesi in strada daca ai avea o biserica unde sa predici, iar de pe urma predicii sa te alegi cu bani? Mi-e greu sa cred ca te-ai revolta. Mai este un factor care impiedica iesirea fetelor bisericesti la protest, si anume, reputatia.
Adica, cum sa ies ca popa (ca indrumator al oamenilor spre bine) in strada, sa strig, sa ard afise, sa ma revolt? Nu, nu, si-ar degrada reputatia, aspect ce conteaza enorm pentru un crestin care merge zi de zi la slujba.
Plus de asta, daca saptamana asta nu se iveste o inmormantare, un botez sau o nunta, cu siguranta saptamana viitoare se va ivi. Astia scot bani la greu. Respect pentru cei ce au optat pentru o asemenea profesie din pura vocatie, rusine pentru cei ce s-au profilat pe asa ceva din interese materiale.
Nu are rost sa-i plangem pe astia, dom'le...Astia scot bani din slujbe, inmormantari, botezuri, casatorii etc. Adu-ti aminte de vremurile din trecut. Si atunci, ca si acum, conducatorii sunt mana-n mana cu biserica. Noi, oamenii de rand, suntem mana-n mana cu speranta, care, usor, usor, ne scapa din mana...

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ia ghici!

| MisterKat a răspuns:

Preotii sunt niste jigodii ordinare care au un singur intere:banul! Preotii spun ca trebuie sa fim modesti, sa fim cinstiti etc. Dar ei ce fac?! Se lafaie in bani! De vina sunt si babele de la tara/oras care i-au invatat pe popi cu bani, atentii, mancare in timp ce ele de-abia se pot misca de foame...
Un exemplu de modestie crasa il reprezenta fostul profesor de religie din clasa a 12-a care venea mereu la costum si avea Iphone (ultimul model). Modest, acest prof-viitor popa, nu?!

| Vizitiul a răspuns:

Zenithf-Nu te ascunde dupa deget. Stii si tu ca, adevarul e altul, unul crud. N-are sens sa ne mintim in timp ce ei isi mangaie burta ce cade peste curea.

| Zenithf a răspuns:

Oare pentru ca ei castiga destul din toate slujbele pe care le fac? Ca si cel care bate clopotele nu se oboseste pentru mai putin de 100 RON, ce sa mai zic atunci cat ia popa?
Dar prefer sa cred ca nu au iesit in strada pentru ca sunt prea preocupati de salvarea sufletelor noastre, si din cauza asta nu au observat saracia in care se adancesc si ei. thinking

| Jack_2798 a răspuns:

"Biserica", daca se mai poate numi asa in Romania e doar de fatada. Gandeste-te ca daca s-ar vinde toate bunurile bisericei din Romania lumea n-ar mai muri de foame.In spate e o intreaga mafie crezi ca lor le pasa de banii statului?happy