| Făgăraş a întrebat:

Trupele speciale SIAS sunt sub pregatirea celor de la SRI? a, vazut niste antrenamente de la cei de la SRi foarte frumoase!

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Serviciul pentru Intervenţii şi Acţiuni Speciale (S.I.A.S.), este în cadrul Poliţiei Române, nu S.R.I.
Serviciul a fost creat pentru creşterea capacităţii de ripostă a Poliţiei Române împotriva infracţiunilor comise cu violenţă şi, în mod specific, împotriva situaţiilor de criză ce implică luarea de ostatici şi răpirea persoanelor. A fost fondată în anul 1993, în cadrul unui nucleu incipient de luptă împotriva crimei organizate, însă misiunile dificile şi eficienţa dovedită prin finalizarea cu succes a acestora, a făcut ca, în 1995, S.I.A.S. să devină o unitate independentă şi complet operaţională.
În aprilie 2007, Serviciul pentru Intervenţii şi Acţiuni Speciale, a devenit membru cu drepturi depline al Grupului „ATLAS", grup care a apărut ca reacţie a structurilor Uniunii Europene la valul de atentate teroriste declanşat în 11septembrie 2001 şi a exacerbării infracţiunilor comise cu violenţă în spaţiul european.
Sunt elita Poliției Române.
Pa, pa.

| razvan_3429 a răspuns:

Si eu vreau la spir