NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Vă rog să urmăriţi cu atenţie o conferinţă de presă cu Klaus Iohannis din 6 noiembrie 2014 şi să vă spuneţi părerea. Cum vi se pare viziunea lui?
http://youtu.be/Klb6qGB7j_o
Mai poate afirma cineva fără ipocrizie că acest om - care se exprimă coerent, clar şi, iată, se pare că pe lângă demnitate are şi carismă - nu ar vorbi bine româneşte, ar fi mut sau că nu ar face faţă oricăror dezbateri politice?

155 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Mi se pare extrem de interesant atunci de ce Iohannis n-a acceptat macar dezbaterile la cele doua posturi care-i sunt favorabile, b1 si realitatea. Mi se pare putin stupid sa aud ca nu-i convine sa-i faca Ponta programul.

Nu prea am inteles cum i-a facut Ponta programul asta? Ponta dirijeaza b1tv si realitatea? Ce ciudat. Parca-l injura de dimineata pana seara. Ce filotimi au fost asa brusc sa faca ce le zice Ponta.

Hai sa recunoastem ca Iohannis se crede intr-atat de interesant incat vrea sa aiba confruntari la universitate ca e nu stiu ce aniversare. E de-o ipocrizie si de un snobism ireal, nu noi suntem ipocriti.

NOname
| NOname explică (pentru AlexanderAdrian):

Iohannis nu este marioneta lui Ponta (şi a nimănui) şi Ponta nu e în măsură să-i pună condiţii (doar ca să speculeze apoi că Iohannis fuge de confruntare). Locul, ziua şi ora dezbaterilor publice se stabilesc de comun acord, în prealabil.

Dar nu mă miră că noţiunea de demnitate şi verticalitate te depăşeşte.
Rămâi la Ponta, PSD, şi Antena 3!

NOname
| NOname explică:

Încă un interviu impresionant, care merită văzut:

http://youtu.be/Tr4r_NQviKk

Un om inteligent, raţional, corect, bine intenţionat şi organizat, hotărât, direct şi cu viziune.

Are tot respectul meu pentru felul în care se luptă pentru România şi pentru oameni, având dorinţa arzătoare să scoată ţara din mocirla, în care au băgat-o ceilalţi. Nu cred că am avut până acum vreun preşedinte sau vreun candidat la preşedinţie, care cu adevărat s-a luptat pentru noi.

Sper că românii (în majoritatea sa) nu vor fi atât de inconştienţi, încât să dea cu piciorul într-o astfel de oportunitate.

Cum a spus şi cineva în comentariile de după, chiar mai poate cineva raţional să-l voteze pe Ponta, după ce l-a urmărit pe Iohannis?

A dat norocul peste noi şi trebuie să profităm de el, să ne deşteptăm măcar în ceasul al 12-lea şi să ieşim în data de 16 la vot într-un număr cât mai mare.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru NOname):

Ma faci sa rad, adica Iohannis n-ar trebui sa accepte oferta a 4 televiziuni de stiri, da Ponta ar trebui sa accepte "de comun acord" oferta impusa de Iohannis. Hahaha, esti chiar amuzanta. Tie ce iti iese din propaganda asidua pe care o faci? Ca Iohannis nu iese presedinte stai linistita. Te agiti vad extrem de mult si intreb asa si eu daca-ti iese ceva. La studentii de la ASE scosi sa voteze cu Iohannis macar le-a iesit cica vreo 50 de lei.

| DanielCotabita a răspuns:

"Nu prea am inteles cum i-a facut Ponta programul asta? "

Daca eu programez, fara sa te consult, o intalnire la tine acasa, oricat de familiar ti-ar fi locul, s-ar chema totusi ca ti-am facut program.

Cele doua coalitii trebuie sa se intalneasca si sa decida, de comun acord, unde si cand sa se fie dezbaterea.

NOname
| NOname explică (pentru DanielCotabita):

Corect, DanielCotabita.

NOname
| NOname explică (pentru AlexanderAdrian):

AlexanderAdrian, nu-mi vorbi de propagandă, te rog, când tu o faci de ani de zile şi încă extrem de mizerabil şi agresiv!
http://bit.ly/1uUVGV9

Înţeleg că pentru tine este un lucru surprinzător şi de neînţeles, dar există şi oameni care nu se vând, care nu fac parte din partide şi găşti de baroni şi nici nu se lasă spălaţi pe creier de românii-tv şi antene, ci gândesc singuri pentru ei şi susţin ceea ce îi avantajează, pentru viitorul său şi binele comun.

| AndreiGabi a răspuns (pentru NOname):

Eu nu mai cred in nimeni din clasa politica... Dar, pe langa Ponta, Iohannis este mult peste si merita votul meu. In el nu au avut cu ce sa arunce in afara de cele 6 case, in timp ce Ponta are 7, cu "fals" in declaratia de avere, dovada a metodelor cu care si-a facut campania, numai si numai prin minciuni. Argumente impotriva lui sunt multe... Sper ca tara sa nu comita greseala din primul tur. Dar nu m-ar mira, prin orase se scanda "jos Ponta" si la tv s-a dat decat imnul, nu s-a facut nici o legatura (decat pe net si programe gen Digi) intre el si situatia de afara, unde numarul cabinelor de vot a fost stabilit de un premier PSD, etc. Sa vadem cu cat tupeu fura si minte in turul 2, bani are, televiziunea o cumpara, ulei, faina : reteta presedintelui de Romania.

NOname
| NOname explică (pentru AndreiGabi):

Într-adevăr, AndreiGabi, e multă nedreptate şi nesimţire în jur, cenzura şi dezinformarea oamenilor e ca pe vremea comunismului (acum fiind unul mascat).

Sunt sute de argumente anti-Ponta şi pro-Iahannis. Din nefericire, pentru că mai toate televiziunile naţionale şi jurnaliştii (care au uitat ce înseamnă meseria lor) sunt în buzunarul lui Ponta şi al PSD-ului, internetul rămâne cam singura metodă eficientă de a le mediatiza.

Se pot găsi nenumărate argumente în comentariile de aici (le las pentru cei care sunt încă în ceaţă şi nu cunosc situaţia reală din ţară):

- http://www.tpu.ro/......ustina-si/

- http://www.tpu.ro/......-mai-mult/

- http://www.tpu.ro/......e-daca-nu/

- http://www.tpu.ro/......e-votare/_

Trebuie să scăpăm odată de hoţi, baroni, mitomani, plagiatori, nesimţiţi, escroci, corupţi, dictatori, incompetenţi...care îşi bat joc de oameni, care au pus monopol pe presă, pe liberă exprimare, pe justiţie (ei fură, ei păzesc) şi care încalcă până şi cele mai elementare drepturi constituţionale ale oamenilor.

NOname
| NOname explică:

"Dacă ne uităm în jur, în România vedem prea multă corupţie, prea multă minciună, prea multă hoţie. Vedem o Românie în care încet, dar sigur, se reinstaurează frica. Vedem o Românie în care chiar democraţia este în pericol. Vedem o Românie în care un candidat care este şi prim-ministru face promisiuni după promisiuni, promite pomeni electorale, după pomeni electorale. Asta este România lui Victor Ponta!" - Klaus Iohannis.

https://www.facebook.com/......221014465/

| Andrei7520152 a răspuns:

Poate un fost samsar de copii nu e tocmai potrivit pentru presedintie, ca sa nu mai zic de lipsa lui de experienta dincolo de politica locala sibiana. Acest domn, oricat de carismatic ar fi, si-a luat un apartament in plus in 1999 din leafa de inspector scolar, dupa care mai ia inca un imobil in doar doi ani. In 2001 avea sa recunoasca ca a fost intermediar intr-o tranzactie (ilegala) cu copii intre o familiar din Romania si o alta familia canadiana, de pe urma careia a primit valuta si cadouri. Parerea mea personala e ca nu dai peste o asemenea afecere decat daca ai legaturi importante, deci o serie de tranzactii asemenatoare in spate. In fine, vezi acest interviu daca te intereseaza - https://www.youtube.com/watch?v=HE47r-QXWvE

apropo - nu votez. ba chiar vreau sa-mi iau ramas bun din tara cat mai repede cu putinta. ca asa zisa clasa politica doar imi provoaca senzatii de voma

Aceasi senzatie primesc cand citesc pe facebook scuze de genul 'pai si ce, toti faceau trafic pe atunci!' 'in canada nu exista trafic de organe' 'acei copii au o viata mai buna!', etc. Oricine stie cate ceva despre traficul uman de copii stie pana unde se poate ajunge, si ca asemenea scuze nu sunt valide. Dupa mine, irationalul are trei supape - religia, politica si fotbalul.

Si inca o data, pentru a nu da intelegerea gresita, eu NU VOTEZ cu actorii astia de doi bani, ca n-am cu cine. doar mi-am oferit parerea

NOname
| NOname explică (pentru Andrei7520152):

Îmi pare rău, dar ai o părere bazată pe speculaţiile unora, de care te-ai lăsat influenţat.

http://www.tpu.ro/......-sa-votez/

Plus, chiar ieri Iohannis a dezminţit toate aceste acuzaţii şi a afirmat că la momentul oportun va demonstra că a fost o adopţie normală şi că cei înfiaţi - acum deja adulţi - sunt bine, sănătoşi, la casele lor.

A, uite că am găsit şi declaraţia: http://www.b1.ro/......95491.html

Iar la ce alternativă avem - Victor Ponta şi PSD -, chiar îmi pare rău că ai decis să nu lupţi pentru viitorul tău şi să nu ieşi la vot.

NOname
| NOname explică:

Na, e gata cu politica (cel puţin cu campaniile electorale oficiale).

E săptămâna oamenilor!

https://www.facebook.com/....../video.php

Hai, România!
A venit timpul să ne luăm ţara înapoi!

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

"Comunism vs. Libertate
Maşinărie de vot de partid vs. Români liberi
Fraude electorale vs. Votul românilor din diaspora

Mobilizaţi cât mai multă lume la vot! Calculul hârtiei e simplu: dacă ies 1.000.000 de oameni la vot dintre cei care nu au ieşit în primul tur, vom avea în sfârşit o Românie liberă!

P.S. 100.000 de voturi în plus în diaspora înseamnă 1% din totalul voturilor, adică 2% diferenţa între candidaţi. Asta nu înseamnă că ei "dau" preşedintele, dar pot contribui la schimbarea pe care o aşteptăm! Toţi românii vor vota preşedintele, toţi au aceeaşi obligaţie morală de a merge la vot şi de a alege viitorul."

NOname
| NOname explică:

Nouă ne pasă!

https://www.facebook.com/video.php?v=726529920754578

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Stimata NOname,
In cazul de fata,tot ce-ti voi spune,nu trebuie sa-l privesti prin ultimile noastre "contre".Eu pot sa nu fiu ranchinos. Deci:desi detest oamenii politici,mai ales pe cei din Romania,considerandu-i in marea lor majoritate (indiferent de partid) numai doritori de avantaje, lipsiti de un elementar bun-simt si de multe ori fara o cultura elemntara (sau daca o au o folosesc numai pentru a manipula "prostimea" si pe cei dispusi sa se lege de o speranta, ca "innecatul de pai"), trebuie sa recunosc ca, in buna parte, viata mea sociala depinde de atitudinea lor.Asa dar, trebuie sa adopt o atitudine.Pentru aceasta am urmarit si eu, atat cat am considerat necesar, actuala lupta pentru Cotroceni.In acest context, la recomandarea ta, l-am ascultat pe Iohannis ce a spus la Cluj si iata parerea mea sincera:
-peste 90% din ce a spus nu a avut legatura cu atributiile prezidentiale, daca nu vrea sa fie un presedinte "jucator", ca Basescu;
-accentuiaza pe o schimbare TOTALA, dar apoi aminteste de oserie de lucruri BUNE, care trebuiesc continuate.In afara ca cele la care s-a referit erau la latitudine guvernului si parlamentului,presedintele nefiind decat un "semi-spectator",altfel riscand sa ajunga ca si Basescu, are si o lipsa de logica:ori scimbarea este TOTALA si atunci nimic din ce a fost pana la el nu este BUN, ori nu este totala si atunci au mai ramas si lucruri bune. Despre cineva care face astfel de afirmatii, tinand cont ca te asculta nu numai "prostimea", ce poti spune?;
-sune ca nu va APROBA legi care contravin justitiei.....etc.Dar daca ai cat de cat habar de Constitutie,stii ca Presedintele nu poate respinge decat O SINGURA DATA olege,dupa care este OBLIGAT sa o aprobe cu VREA Parlamentul. Dece a facut afirmatia respectiva? Ne-a crezut nestiutori (ca sa nu spun prosti),sau a crezut ca da "bine"?;
-a spus, inca de la inceput, ca se VA CONSULTA cu patidele, pentru ca atat presedintele cat si parlamentarii sa nu mai dispuna de imunitatea din prezent. O himera de cred ca este ferm convins ca nu se va aproba niciodata in Parlamentul Romaniei. Nu era mai corect sa spuna."Atata timp cat voi detine functia de Presedinte al Romaniei NU voi admite sase apeleze la imunitatea acestei fuctii"? Acest lucru era numai la latitudine lui.
Ar mai fi nmulte de spus, dar imi ocup prea mult timp cu probleme care-mi fac lehamite.La Ponta nu ma refer,intrucat am o parere prea execrabila despre el.
In concluzi,voi merge la vot si-l voi vota pe Johannis, plecand de la princpiul ca "dintre doua rele este indicat sa o alegi pe cea mai putin rea"
PS. Apreciez sincer efortul tau de a trezi constiinta celor care te citesc, insa pentru o cat mai buna reusita trebuie, zic eu, sa privim cat mai obiectiv.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Îţi mulţumesc pentru părere.
Hai să ţi-o spun şi pe a mea.
Am impresia că, aşa cum obişnuieşti, iar te-ai legat de nimicuri, de mici greşeli de exprimare, hiperbolizând gravitatea lor şi pretinzând de la om perfecţiune (parcă l-ai lua de nevastă) şi ţi-a scăpat esenţa, şi anume: Iohannis este un om al schimbării (radicale şi în bine), un politician atipic pentru România (pe care probabil nici nu-l merităm), un om care chiar se luptă pentru binele nostru cu toate forţele sale (care, să fim realişti, nu sunt nelimitate), un om relativ onest, drept, inteligent, demn, simţit şi, în mod clar, un om care este mult peste Ponta - un adevărat pericol pentru România.
Iar în direct, unde timpul se răspuns îţi este limitat, este şi normal ca omul să tindă să reducă unele idei la esenţial, astfel, de exemplu, "vreau o schimbare totală" vrea să însemne "vreau să schimb tot ce merge prost şi să îmbunătăţesc (deci tot să schimb) tot ce merge cât de cât ok".

Dar apreciez că ai înţelepciunea să nu fii la fel de mofturos şi la alegeri şi că intenţionezi să îl votezi pe cel mai bun, chiar dacă mereu va fi loc de mai bine.

| MădălinaDinu a răspuns:

Exact, doar că toți susținătorii lui Ponta, deșii Iohannis n-a corupt și n-a mințit, caută motive ca să nu-l voteze laughing. România trezeștete, avem calea bună exact în fața noastră, de ce să o alegem din nou pe cea rea?!?!

| MădălinaDinu a răspuns (pentru NOname):

Sunt 100% de acord cu tine, trebuie să deschidem ochi!

NOname
| NOname explică (pentru MădălinaDinu):

Ai dreptate, Kassandraj, trebuie să ne deşteptăm în masă şi urgent, ca să nu plângem după, când va fi prea târziu (deşi, oricum, majoritatea vom ieşi la revoluţie, dacă iar ies hoţii).

De noi depinde ce ne aşteaptă în următorii 5(-10) ani: sărăcie, bătaie de joc şi un regim dictatorial sau eliberare de comunişti şi mafioţi şi schimbare, progres, ridicare la standardele europene...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Ca tip cu o pregatire tehnica,nu m-au multumit niciodat afirmatiile fara acoperire,Deci, tot ce afirmi despre "esenta" nu contine macar UN exemplu palpabil (sa nu cazi in meteahana politicienilor, cautand sa ma "imbrobodesti" cu cuvinte sforaitoare). Si intrucat este vorba despre a judeca mai mult problleme de comportament, atunci cand nu esti fortat de o anumita siutie, o sa-ti dau numai 2 situatii in care calitatile laudate de tine, cam sufera:
1. Faptul ca in trecutul nu prea indepartat, a acceptat, FARA NICIO OBECTIUNE" propunerea USL de a fi numit prim-ministru;
2.Afirmatia cu casele obtinute din meditatii.
Stii ce-mi spun mie aceste atitudini?
Lipsa unei atituni ferme si greutatea de a adopta o pozitie "gandita" atunci cand este pus in siuatii mai delicate. Eu as aprecia cel mai mult la un presedinte spontenaitatea si calitatea atitudinilor si raspunsurilor date celor egali lui.Asa am fi si noi apreciati ca popor.Nu crezi ca judec corect?

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Cum am spus, cred că exagerezi, devenind uşor pisălog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Aceasta atitudine de "pisalogiala" mi-a permis sa am o anumita pozitie sociala fara a ma obliga sa ma balacesc in mocirla politica. Eu nu te mai oportunez pe aceasta tema, dar hai sa ne imaginam ca discutia respectiva avea loc intre presedintele Romaniei (tu) si un alt presedinte de aiurea (eu).
O seara placuta!

| Inferno a răspuns:

Imi place cum gandesti. Competentele lui Iohannis sunt incontestabile.
Sa speram insa ca romanii vor fi suficient de inteligenti incat sa analizeze ideile acestuia, nu accentul sau alte aspecte irelevante.

NOname
| NOname explică (pentru Inferno):

Apreciez că apreciezi. :)

Haideţi toţi la depontaminare!

https://www.facebook.com/....../photo.php

https://www.youtube.com/watch?v=XpnXI10Sd-s

| HueyFreeman a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=d75I9BF7Wcw&channel=TVRcanaluloficial

Un interviu mai vechi ce merita vazut. Vreau cel mai mult sa evidentiez vorbele de la 27:03 : http://youtu.be/d75I9BF7Wcw?t=27m3s

NOname
| NOname explică (pentru HueyFreeman):

Mulţumesc.
L-am văzut acum vreo două săptămâni. Mi-a plăcut mult.
Dar cred că dacă îl comparăm cu interviurile de acum, se observă bine o evoluţie; deci ne putem aştepta la una şi mai spectaculoasă de acum încolo.

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......nt-cine-i/

| Dary4ever a răspuns:

Da,ok...este bine sa il votam pe Iohannis.

Dar ia ganditi-va...Iohannis e in partid cu Basescu, poate sa il puna pe acesta prim-ministru iar Basescu ii va spune mereu ce sa faca. Si ce am rezolvat atunci?

In schimb, Pontaa fost mereu la cutite cu Basescu...

NOname
| NOname explică:

"Asta nu ne puteti fura!

Veti da socoteala intr-o buna zi, tu, cu toti ai tai, pentru aceasta ultima aroganta. Va trebui sa explici, procurorule, cum ati ajuns sa ne furati pana si dreptul la vot. Am vazut multe pana azi, ati facut multe cu votul nostru ingorat, cumparat, furat sau batjocorit. Ne-ati violat votul cum ati avut chef. Dar n-a ajuns nimeni, pana la voi, sa ne fure cu totul dreptul de a pune stampila. N-a avut inca nimeni curajul sa ne tranteasca usa in nas doar pentru ca nu-i place fata noastra. Romania de afara nu a incasat niciodata atata rusine, umilinta si dispret.

Mai priveste o data la oamenii iesiti pe strada la Cluj, la Timisoara, la Bucuresti si in alte orase. Nu ti-au cerut nimic din buzunar, n-au intins mana dupa bani, nu stau dupa pomenile tale. Vor sa-i lasi sa voteze, sa-i respecti putin mai mult, sa nu-i tratezi ca pe dusmanii tarii pe cei care au parasit-o tot din cauza voastra.

Atata le-a ramas, un amarat de vot o data la patru-cinci ani. Nu-i destul ca amenintati, santajati si pacaliti oameni simpli sau dependenti de mila voastra ca sa le smulgeti votul asta nenorocit? Nu va ajunge ca ati golit votul de orice speranta, ca ati facut din el o marfa oarecare din care niste amarati scot o paine, o punga de zahar sau un litru de ulei? Acum vrei sa le negati pana si acest drept celor care inca mai cred ca votul lor poate schimba ceva?

Cum credeti voi ca ne puteti reduce la tacere asa usor, cum va imaginati ca vom inghiti toti incolonati ca pinguinii Romania voastra trucata? Nu poti fugi de cetatenii tai, procurorule hot de voturi, nu-i poti tine la distanta, nu-i poti separa pe cei din afara tarii cu gardurile ridicate de partidul tau. Ati facut lozinca goala din mandria de a fi roman.

Votul lor, votul romanilor, oriunde vor fi, te va ajunge din urma, oricate viraje disperate faceti acum sa scapati de orice alegator constient de farsa nationala pe care o jucati de doi ani incoace.

Nu puteti scapa atat de usor de oamenii liberi. Ei nu depind de voi, de partidul vostru si de afacerile voastre. Acesti oameni liberi viseaza sa se intoarca intr-o buna zi intr-o tara mai buna. Le-ati omorat speranta aici in tara de atatea ori, nu le puteti fura visele atat de cinic si brutal.

Daca azi ne furi dreptul de vot, ce alte drepturi ne vei confisca cand o sa te vezi stapan peste toata tara?

Toti acesti oameni cu parinti, frati si prieteni lasati in urma vor povesti mai departe cum ii deposedati de viitor chiar si dupa ce au plecat in lumea larga. Nu va vor ierta usor.

Marcam o premiera in istoria politica a Romaniei. Avem, in fine, un ministru care demisioneaza cu argumentul explicit ca refuza sa le respecte cetatenilor sai un drept fundamental. Asa ceva Romania nu a mai pomenit pana azi.

Rareori am vazut un slujitor de partid mai zelos, mai devotat cauzei si mai agresiv in lupta cu cetatenii pentru care ar trebui sa lucreze. Cum sa nu iesi in strada cand un ministru isi scuipa poporul in obraz si apoi fuge de raspundere ca ultimul las?

Cum sa asisti pasiv cand vezi un guvern disperat sa impiedice cu orice pret niste cetateni sa se exprime? In ce tara din UE s-au mai pomenit conducatori atat de porniti impotriva propriilor cetateni fara a fi trasi la raspundere pentru abuz de putere sau macar sanctionati democratic, prin vot?"

http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-18515509-asta-nu-puteti-fura.htm

https://www.facebook.com/events/529060697228745/

Este rândul nostru să salvăm România.
Nu pot ei fura, cât putem noi vota.
Hai, România!