| Denis2199 a întrebat:

Vă salut! băi frate, mă contrazic cu 3 prietenii cu de mai bine 2 ore
ziceți voi... pentru permisul de conducere îți trebuie neapărat 8 clase, eu le spun că împortant este să ști să scrii și să citești bine, în legislatia rutieră nu scrie nimic de 8 clase. știu că s-a prevăzut o lege ca asta, dar acum mult timp, c-am prin 2012-2013
Nu cred că se va da legea asta cu 8 clase, cine-i analfabet și nu știe să scrie și să citească moare pieton, vă rog spuneți voi mai multe

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent legislatia rutiera nu prevede o conditie de studii pentru obtinerea permisului de conducere.
Pentru a convinge prietenii spune-le sa citeasca prevederile Ordinului MAI nr.268/2010, privind examinarea pentru obtinerea permisului de conducere, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"  ART. 6
  (1) La data verificării dosarului de examinare, respectiv la data susţinerii probelor de examen, candidaţii trebuie să îndeplinească, potrivit legii, condiţiile de vârstă, să fie apţi din punct de vedere medical, să facă dovada îndeplinirii uneia dintre condiţiile prevăzute la art. 3 alin. (1), să facă dovada pregătirii teoretice şi practice prin cursuri organizate în şcoli de conducători auto şi să nu se afle în una dintre situaţiile prevăzute la art. 24 alin. (6) din ordonanţa de urgenţă.
  Alin. (1) al art. 6 a fost modificat de pct. 5 al art. I din ORDINUL nr. 110 din 14 iulie 2014 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 543 din 22 iulie 2014.

  (2) Înregistrarea în aplicaţia informatică de examinare şi susţinerea probelor de examen sunt condiţionate de prezentarea dosarului de examinare, care trebuie să conţină următoarele documente:
  a) cererea-tip, semnată de candidat, prevăzută în anexa nr. 1, în care se consemnează şi declaraţia pe propria răspundere a candidatului, dată sub sancţiunea prevăzută de art. 326 din Codul penal, din care să rezulte îndeplinirea uneia dintre condiţiile prevăzute la art. 3 alin. (2);
  b) fişa de şcolarizare, al cărei model este prevăzut în anexa nr. 2, emisă de şcoala de conducători auto în cadrul căreia candidatul a absolvit cursurile de pregătire teoretică şi practică, în care se consemnează şi avizul medical «apt pentru conducerea autovehiculelor din grupa...», corespunzător categoriei pentru care se solicită examinarea; documentul eliberat de unitatea de asistenţă medicală autorizată, care atestă grupa de autovehicule pe care solicitantul este apt să le conducă, se păstrează la şcoala de conducători auto care a pregătit candidatul;
  c) certificatul de cazier judiciar în termenul de valabilitate, eliberat de structurile competente ale Poliţiei Române, potrivit legii;
  d) copia actului de identitate valabil;
  e) dovada de plată a taxelor şi tarifelor aferente obţinerii permisului de conducere."
Se observa ca nu se cere nici un act de studii, deoarece nu exista conditie de studii, important este sa stie citi si scrie.

1 răspuns:
| Denis2199 explică:

Mă contrazic cu 3 prietenii de mai bine 2 ore, fară '' cu '' scuzați big grin