| NicVal74 a întrebat:

Va salut cu respect.Am o nelamurire si as dori sa ma lamuriti intr-o problema, am solicitat sa fiu scutit de taxa de timbru judiciar intr-un proces de partaj, \"fratele meu nu vrea sa mai vanda mostenirea pe care o avem de la parinti care au decedat, dar nici sulta nu vrea sa mi-o plateasca \"asa ca a trebuit sa merg in instanta, specific ca am dus toate documentele zise de avocat adica adeverinta de salariat specific ca stam 4 pers.pe un venit de 1100lei sotia nu lucreaza baiatul mare la fel ala mic e in clasa 3-a deci ne incadram la sub 300 lei /pers. am dus adv.de la casa de pensii ca nu iau pensii cei majori din fam., am dus ca nu am alte venituri de la administratia financiara etc. si la final m-au anuntat ca cererea a fost acceptata partial si ca trebuie sa platesc in rate esalonate timp de 8 luni taxa de timbru.aici am intrebarea de ce sa procedat asa si nu am fosc scutiti de ea.Va multumesc frumos.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca ai facut cerere de ajutor public judiciar, conform OUG 51/2008 si nu ti-a fost aprobata, in schimb s-a aprobat facilitatea de plata in rate.
Noi n-avem de unde sti de ce s-a hotarat asa, desi indeplineai conditiile de acordare. Motivele care au stat la baza hotararii sunt prevazute in incheierea pronuntata de instanta. Daca nu esti multumit poti face cerere de reexaminare, in termen de 5 zile de la comunicarea incheierii.

| NicVal74 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns dar mi-au zis in sedinta publica incheiere finala dezinvestire. dar totusi care ar fi motivul de mi-a esalonat si nu m-a scutit de aceasta taxa deoarece din veniturile care le-am declarat nu imi permit sa platesc nici esalonat.ma scuzati de insistenta dar ma consider nedreptatit

| Ioandelasal a răspuns (pentru NicVal74):

Ti-am spus ca nu am de unde sti, pentru a sti ar trebui sa vad dosarul. Du-te la dosar si vezi ce spune in incheierea prin care s-a hotarat asupra cererii de ajutor judiciar, aceasta trebuie sa fie motivata.
Poti face cerere de reexaminare, in termen de 5 zile de la comunicarea incheierii.

| NicVal74 explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc frumos atunci am sa astept sa vina prin posta plicul de la instanta cu motivul

| Andreea_Brandus_1995 a răspuns (pentru NicVal74):

A venit ce ți-A zis? Vreau să cer și eu ajutor public judiciar și vreau să știu cum evit sa ajung in situatia asta! Te rog!