| MarisRadu91 a întrebat:

varul meu (20 ani) a tot furat din supermarketuri, mai bine de 10 ori ( smantani, prajituri, sucuri, gume, etc) intra se aseaza la masa le consuma si iese fara sa plateasca, ultima data cand a furat a fost acum 1 saptamana, iar de atunci s-a panicat si nu a mai luat si a jurat ca nu o sa o mai faca niciodata. Pana acum nu a fost prins niciodata, dar are o teama, ii este frica sa nu riste pedeapsa cu inchisoarea, am intrebat cativa avocati tot asa pe interneet si unii au spus ca risca altii ca nu, el este foarte nelinistit si speriat si as dori sa-mi spuneti ce ar putea sa faca sa se asigure ca nu va face inchisoare, asta este problema lui cea mai mare. multumesc frumos pentru atentie

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din ce spui am impresia ca este cleptoman, asa ca ar fi bine sa mearga la un psiholog. Daca mai continua asa risca sa fie prins si sa faca inchisoare. Se stie foarte bine ca "ulciorul nu merge de multe ori la apa" si riscul sa fie prins creste cu fiecare furt, mai ales daca a furat de mai multe ori din acelasi magazin si exista camere de supraveghere. Asta este mai grav, fiind o infractiune continuata si va fi pedepsit mai aspru.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu a fost prins pana acum poribabil ca nu mai pateste nimic, dar daca nu se potoleste si odata prins poate face inchisoare pentru furt.

| doctorandus a răspuns:

Hotu' neprins e negustor cinstit. Daca s-a oprit din furat nu mai poate fi prins asupra faptului si ar face bine sa evite magazinele respective pentru vreun an, in caz ca a fost filmat si ar putea fi recunoscut de paznici.

| stlucian a răspuns:

De riscat, riscă! Ce sa mai faca? happy sa nu mai fure! Clar! Majoritatea dacă nu TOATE supermarketurilor au sistem de supraveghere video si o să i se pună în "cârcă" si ce nu a furat/consumat!

Vorba aia "ulciorul nu merge de multe ori la apa"!

Poate scăpa cu o amendă dacă patronii sunt "binevoitori" si nu fac plângere penală!

Să se lase de sporturi "extreme"!
O citatie poate venii oricând! Numai pe baza filmărilor(dacă sunt probe în instantă) de acum 3-6-9 luni si mai mult faci concediu la "mititica".

| adinaTPU a răspuns:

Auzi, de fapt esti tu ala care fura? Daca nu a fost prins, nu va face inchisoare. Ce fel de parinti denaturati are, de a ajuns sa fure smantana din magazin?! Frate... Sa se lase de furat!

| Nutu09 a răspuns:

Nu va face inchisoare pentru asta astea este un fleac spune-i sa nusi faca griji sunt cazuri mai grave si au scabat

| 7upjazz a răspuns:

Ar trebui sa nu mai fure. Daca e in stare sa fure inseamna ca nu e prost... Dar daca se invata asa, nu se va mai putea dezobisnui

| Marica_Raluchutza_1996 a răspuns:

Da...pai aici este o problema din ce am cititeu ca ai scris tu mi se pare ca e mai mult vorba de tine decat "varul" tau, acest
lucru este ilegal unchiul meu este politist si zi de zi se confrunta cu astfel de "smecherasii" care au impresia ca pot lua totul pe gratis azi fura o punga de seminte maine da in cap la lume daca vrea sa fie in libertate sa inceteze mai bine se gandeste la viitorul lui decat la furat la ce vrea de la viata la un loc de munca cinstit are 20 de ani rusine.