| Albertina_Diaconescu_1992 a întrebat:

Vineri, ora 21, am fost oprita de un filtru de politie aflat in zona rond Alba Iulia eu venind dinspre Unirii. Am crezut ca ma opreste din cauza foliilor de pe geamuri cand sa aflu ca de fapt nu imi functiona farul dreapta fata. Ce e culmea e ca atunci cand am plecat nu avea nicio problema. M-am dat jos din masina, m-am uitat, am batut in el, dar degeaba. M-a tot amenintat cu nu stiu ce art 10 pe care ulterior l-am citit si e in legaura cu omologarea luminilor, nu cu functionarea lor. Concluzia: 6 pct amenda (630 lei) si talonul retinut. Am incheiat PV cu mentiunea ca farul s-a defectat in timpul deplasarii si nu am avut posibilitatea de a remedia. Am incercat sa ii explic ca mai am fix 2 min pana acasa, ca de la Unirii pana la Alba Iulia nu este niciun loc unde pot schimba becul sau exista posbilitatea sa nu am bani la mine, l-am intrebat daca i se pare normal ca pentru un bec ars pe partea dreapta! ar trebui sa opresc masina in drum si sa solicit platforma?! Ce sa zic fite si figuri a la Politia Romana, raspunsuri in zeflemea si exces de zel. Curiozitatea mea este daca exista vreo portita in toata treaba asta, am de gand sa contest PV pentru ca mi se pare o prostie. A si sa nu mai zic de faptul ca am Megane si sunt si fata, deci asta cu schimbatu becului la fata locului pentru mine e imposibila, poate doar daca ma ajuta unul dintre cei 12 agenti de la fata locului, pentru ca toti stim de cati este nevoie pentru a schimba un bec. Partea comica este ca la una dintre masinile lor am obs aceeasi defectiune ca la a mea si cand le-am zis au raspuns ca masina aceea functioneaza 24-24, deci un fel de „e defecta incontinuu" laughing)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici macar n-ai fost curioasa sa citesti procesul verbal de contraventie?
Ai fost sanctionata conform art.101, alin.1, pct.11 si nu pct.10, amenda este de la 6 la 8 puncte-amenda, in prezent de la 630 lei la 840 lei, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"10. montarea la autovehicul şi tractor agricol sau forestier, remorcă sau tramvai a luminilor de altă culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonoră sau accesorii ori modificări neomologate;
 11. circulaţia cu un autovehicul şi tractor agricol sau forestier, remorcă sau tramvai cu defecţiuni la sistemul de iluminare sau de avertizare sonoră ori când acestea lipsesc;"
Poti plati jumatate din minim in 48 de ore, respectiv 315 lei.
Poti face plangere contraventionala dar nu cred ca vei avea succes, avand in vedere ca defectiunea exista.

| Albertina_Diaconescu_1992 explică (pentru Ioandelasal):

Nu este de citit, este de descifrat. Scrie mai intai contraventie art 10, apoi sanctionata conform art 101.11 OUG 195/2002. Ok, amenda ca amenda, dar de ce talonul?!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Albertina_Diaconescu_1992):

N-ai invatat mare lucru la legislatie. Asa se procedeaza in caz de defectiuni si se restituie dupa ce le remediezi.