| mickeye a întrebat:

Vreți să se schimbe denumirea de rrom în cea de țigan?
După cum știți,Ion Iliescu,fiind jumătate țigan,le-a dat drepturi țiganilor,le-a dat aur și chiar le-a dat și numele de rromi.
Acum,majoritatea europenilor cred că românii sunt țigani și că RROM vine de la România.
Mi se pare o mizerie.
Dacă Iliescu, adică Crin Antonescu va ieși președinte în 2012 sau 2013, ce se va întâmpla? Va schimba numele țării din România în Republika Țigăneaskă Șucară RRomânika?
Limba romanes va deveni limbă oficială?

Răspuns Câştigător
| Xbam a răspuns:

Da vreau sa se schimbe denumirea din RROM in TIGAN.
Si mai vreau CEVA.
MOARTE LA TIGANI.
EXPULZAREA LOR IN INDIA.

6 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

„Vreți să se schimbe denumirea de rrom în cea de țigan?" - Da, țigani sunt de la Roma la Oslo și de la Budapesta la Vladivostock - deci nu văd de ce n-ar fi țigani și-aici.
„Ion Iliescu, fiind jumătate țigan" - Fals. Iliescu nu este țigan - nici pe jumătate, nici pe sfert, nici pe treime, nici pe ce vrei tu.
„e-a dat drepturi țiganilor" - Denumirea de „rrom" și „discriminarea pozitivă" (adică discriminarea de facto împotriva românilor în favoarea țiganilor) a venit începând cu 2004, la presiunile baronesei Ema Nicholson - deci n-are treabă nici cu Iliescu, nici cu Băsescu - ci cu marxiștii din m.U.E.
„Mi se pare o mizerie." - Și mie, dar asta nu schimbă faptul că greșești în raționamentul tău.
„Va schimba numele țării din România în Republika Țigăneaskă Șucară RRomânika?" - Evident, nu. Și e un cretinism să crezi asta.
„Limba romanes va deveni limbă oficială?" - În ce sens oficială? Recunoscută de stat ca limbă minoritară? Dacă în sensul ăsta, află că are de mult acest statut - sunt școli în România în care se predă în țigănește (Școala Generală din Comuna Fâstâci, jud. Vaslui, de exemplu).
Dacă prin „limbă oficială" înțelegi înlocuirea în Constituție a limbii române cu limba țigănească, asta, evident, nu se va întâmpla.

Salam alekum.

| Dumnezău a răspuns:

Habarnistule,Iliescu e roman, chiar daca e din Oltenita. Tata roman, mama romanca.E doar o legenda urbana treaba cu originile lui de tigan, doar ca maica-sa nu era alfabetizata si era saraca.Si nu Iliescu le-a dat drepturi tiganilor,treaba a inceput de pe vremea lui Cuza,el scotandu-i din sclavia in care meritau sa fie. Tiganii mereu au avut aur,dupa ce au invatat sa faca "jmecheriile" la care se pricep atat de bine unii dintre ei.

As prefera sa nu mai existe tigani deloc, adica sa se construiasca lagare speciale pentru ei, de tortura si asasinare.

Pentru nesabuinta noastra de a numi Romania, ce se poate traduce aproximativ prin "fii ai Romei", cred ca meritam asocierea ce se creeaza afara intre romani si tigani.Si,stai tu linistit,ca si bulgaii patesc la fel. Tiganii nicaieri nu se declara gypsy,sau zingaro,sau tigan,ei mereu isi spun nationalitatea,de aceea cred ca ar trebui introdus buletin in care sa scrie "cetatean roman de etnie tigan" cat mai curand posibil, pentru a se evita confuziile.Dar simandicosii din afara ne vor vedea in continuare tigani, acolo coabitand enorm de multi prosti, stereotipici si oameni ce urasc din ficati tot ce nu li se pare rafinat, in ton cu hipstereala lor de tara.In special, cretinoizii din Benelux si Danemarca.

Si, apropo, basistule, nu mai starui sa bati moneda pe ideea cu Iliescu.Are 83 de ani, in crucea mamii lui! Asa o ardeau slugile lui Basescu si in 2009, asa o vor arde si acum, cu Ilici pe afise, scriind mai jos "Ma intorc pe data de X la Cotroceni!" Voi realizati cat de penali sunteti, intr-o asemenea betie de paranoie.Si nu mai fi ironic, cand nu se cade.Ca altfel pari jalnic.De fapt, nu pari, ca deja esti.Romania va ramane mereu, indiferent de cat rahat turcesc vor manca occidentali, Republica Romania.Adevarat,sunt multi tigani, sunt si foarte multi romani tiganizati, denumiti generic, cocalari.Si este si un spirit destul de dominant al tiganiei, prezent in romani inca netiganizati.Iar limba romanes va deveni oficiala doar cand vor fi vreo 30-40% din populatie, cum se va intampla si in Bulgaria, ca tarile astea doua concentreaza cea mai mare populatie de ciocolatii veniti din Rajastan.

| mickeye explică (pentru Dumnezău):

Nu pari deloc prost, ai spus niște lucruri adevărate, dar eu cred că idolul tău e măscăriciul ăla de Mircea Badea și te-ai lăsat manipulat.Iliescu chiar e țigan,ca majoritatea PSDiștilor: Mădălin Voicu, Adrian Năstase, Marian Vanghelie, Dan Voiculescu, Radu Mazăre.Iliescu mai e și evreu.
Dar nu despre asta era vorba, ci despre faptul că țiganilor nu ar mai trebui să li se spună rromi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si crezi ca daca le zice tigani in loc de rromi nu vom mai fi "confundati" cu o natie de ciorditori si necivilizati?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sunt denumiti tigani sau romi ei tot pasaport romanesc au, tot aceleasi drepturi ca si mine au.

Răspuns utilizator avertizat