| Viktor88 a întrebat:

De ce... nu'i cheama pe "rromi" tigani?
De unde pana unde sunt indienii "rromi",ca peste tot in lume se numesc tigani.
Romanii nu sunt tigani, ar trebui schimbata denumirea de "rrom" ca sa nu mai fim confundati cu aceste inaripate.
Indienii nu sunt "rromi" ci tigani.
28.

Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Cica sunt oameni si ei, sincer eu ii confund cu ciorile

| zurick a răspuns (pentru Felys):

Sa stii ca chiar daca marea majoritate sunt rai, exista si tigani romanizati care sunt apreciati pentru ceia ce fac (Andra, Velea si nu numai cei din televiziune)
Insa desi sunt oameni si noi n-ar trebui sa-i tratam ca pe niste inferiori, mi se pare o prostie ca daca un roman se duce la un interviu porneste de la 0, iar un tigan de la 5. (chiar nu exista corectitudine?)

| zurick a răspuns (pentru Felys):

Chiar n-are nici o importanta cum le spunem(mai ales ca pana si ei isi spun tigani, deci nu-i deranjeaza)

3 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

I-au numit asa din dorinta de ai integra in societate, insa nici eu nu-s de acord cu termenul asta, tigani tot tigani raman, cu sau fara o noua denumire.