| Magistratul a întrebat:

Vreau sa dau de permis pentru categoria C, cu cat timp înainte sa împlinesc varsta necesara pot incepe orele? Si pot da sa iau C si CE, ambele deodata?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Categoriile C si CE se pot obtine de la varsta de 21 ani.
Nu poti sustine examinarea in aceeasi data, avand in vedere ca pentru a obtine categoria CE este obligatoriu sa ai categoria C, asa ca examinarea pentru CE se poate sustine abia dupa ce ai reusit la examinarea pentru CE.
Scoala de conducere se poate incepe de la varsta de 20 ani si luni.
Atentie: pentru a obtine categoria C este obligatoriu sa ai categoria B.

| mgtow a răspuns:

21 C & 21 CE. Poti sa dai una dupa alta iar orele le poti face inainte cu 1 luna sa implinesti varsta.

| ofetios a răspuns:

Salut. Pentru categoria C si CE ai nevoie de varsta de 24 de ani si poti sa te inscrii la scoala de soferi cu 3 luni inainte

| Magistratul explică (pentru ofetios):

21 de ani sunt necesari, 24 e pentru transport de persoane.

| mgtow a răspuns (pentru ofetios):

24 e pentru D - DE