| Felys a întrebat:

Vreau sa inchid un balcon cu tamplarie pvc undeva la etaj, este obligatoriu sa obtin autorizatie de la primarie pentru asa ceva si pe deasupra si proiect de la arhitect?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.50/1991, cu md. si compl. ulterioare, ai nevoie de autorizatie de construire, deoarece se schimba aspectul exterior al constructiei.
Nu este nevoie de proiect pentru ce vrei sa faci.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Autorizație.

| neutrino a răspuns:

Teoretic da, practic nu.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Închide balconul, liniștită. Aproape toți și l-au închis cu tâmplărie PVC, dar nici măcar nu s-a pus în discuție problema autorizației. Iar de proiect, nici nu poate fi vorba. Închiderea balconului cu termopan, cred că e o modă azi (poate și o necesitate), ca și izolarea blocului cu polistiren. Fă cu încredere, ceea ce ai de făcut.

| relian a răspuns:

Normal ar trebui sa ai ceva o autorizatie, dar in RO merge oricum.Bine ca sint situatii cind nu trebuie neaparat sa te reclam cineva, pur si simplu ce faci tu se vede de afara si de oricine deci ar putea vedea chiar primaru, vorba vine deci intreaba si tu pe vecinii tai cum au facut daca mai are careva ceva asemanator.Si de fapt voiam sa spun altceva si anume ca ai ales bine sa folosesti PVC.Pt asta am scris. Daca spune-i ca vrei sa folosesti aluminiu ti-as fi spus sa no faci pentru ca nu-i bun aluminiu deloc pentru asa ceva, adica pentru ferestre, usi chestii de genul asta.De ce? Cred ca stii sau macar banui.Deci eu recomand in baza unor experiente proprii cit si a altor persoan folosirea pentru ferestere, usi, chestii termopane sa se foloseasca PVC si nu Aluminiu.

| Felys explică (pentru relian):

Lucrez la o firma de tamplarie de pvc de 15 ani,crede-ma ca stiu exact care e treaba cu pvc-ul,din pacate bocul este nou si inca nu sunt mutati,de fapt nici macar nu sunt cumparate toate apartamentele deci nu am pe cine sa intreb in legatura cu balcoanele, ce e si mai grav este ca balconul da in strada principala unde intr-adevar sare in ochi orice modificare si chiar daca nu am vecini care sa ma reclame, este foarte posibil sa treaca cineva de la primarie sa se autosesizeze, am fost sftatuita de mai multe persoane sa nu risc sa imbrac balconul fara autorizatie deoarece amenzile sunt piperate si ma mai pune sa il si dau jos sa aduc la faza initiala, imi este ciuda ca 90% din constanteni au facut in mod sigur abuziv dar asta fiind bloc nou s-ar putea sa deranjeze pe cineva la un moment dat, de aceea am pus intrebarea si speram sa imi spuna cineva concret daca a auzit cazuri in care au fost amendati pentru asa ceva, sau cineva care lucreaza la primarie si este in masura sa imi dea detalii

| Felys explică:

Am inteles ca daca nu o fac, risc sa imi iau amenda destul de mare in caz de reclamatie de la vecini de pilda

| AndreiSmilo a răspuns:

Recomand ferestrele Internorm

Smilo® Holding, partener de prestigiu Internorm în România, redefinește eleganța, calitatea și rafinamentul prin ferestrele și ușile Internorm® Austria. Cu o istorie de 90 de ani și peste 26 milioane de unități produse, Internorm demonstrează de ce este liderul european în domeniul ferestrelor și ușilor.

https://www.ferestreinternorm-smilo.ro