| xdenis74464 a întrebat:

Vreau sa-mi dau demisia in ultima zi din luna martie, insa slariul se da pe 15 aprilie.

Luna se calculeaza de la 1-31 insa salariile sa dau pe 15 urmatoarea luna.

Voi primi salariul intreg daca imi dau demisia pe 31 martie si nu stau pana pe 15 aprilie?

(sunt in a 2-a luna din perioada de proba)

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa ce-ti dai demisia ai obligatia legala sa mai lucrezi inca 2-3 saptamani, cat este PREAVIZUL, deci vei fi inca acolo in 15 aprilie.
Este imposibil sa nu stai pana pe 15 aprilie, fiindca compania iti poate cere daune materiale de multe mii sau sute de mii de euro, fiindca legal au voie, daca pleci fara sa-ti respecti termenii din preaviz, asa cum este legal.

| xdenis74464 explică (pentru Violleta2022):

Am preaviz daca sunt in perioada de proba? stiam ca in perioada de proba poti demisiona oricand.

| Violleta2022 a răspuns (pentru xdenis74464):

Intr-adevar nu este preaviz in perioada de proba.

Vezi mai multe detalii aici:
https://www.edenred.ro/......oba-la-job

Cat priveste plata salariala, depinde de ziua cand au inceput sa te plateasca pe tine, fiind in perioada de proba, fiindca acum ti se face lichidarea, cu tot ce a mai rams neplatit, pana in ultima zi de munca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, normal că vei primi banii pe cât ai lucrat.

| goguPatent a răspuns:

Vei primi banii, că ai lucrat toată luna.

| ioana748 a răspuns:

Da, vei primi salariul pe luna martie.

| KovacsB a răspuns:

Primesti exact cat ai lucrat, nu trebuie sa lucrezi pana la sfarsitul lunii.

| Standt a răspuns:

Iti dai demisia azi (31.03) dar cu data de maine (01.04) daca vrei luna completa. Oare cum pui demisia duminica?