| AndreiTex a întrebat:

Vreau sa plec in Anglia la un var in vizita am 17 ani pot sa ajung acolo fara a fi nevoie sa fiu insotit de parinti sau de vreun prieten major? daca da ziceti-mi cum?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Ai nevoie de o declaratia notariala semnata de catre ambii parinti in care indica ca "insotitor imputernicit " compania cu care vei calatori dus/intors.Fiecare companie care opereaza zboruri interne si internationale are propriile cerinte privitoare la calatoria minorilor.

Daca calatoresti cu Tarom(dus/intors)si contra platii a 40 euro, parintii pot declara in declaratia notariala ceruta de catre politia de frontiera ( la iesirea din Ro)ca sunt de acord ca sa fii insotit de catre un reprezentant al companiei. Vezi :http://www.tarom.ro/......otiti.html

p.s. pe site-ul politiei de frontiera vei gasi continutul si forma declaratiei notariale (in format pdf) cu un clik pe "conditii de calatorie->cetateni romani minori":http://www.politiadefrontiera.ro/

2 răspunsuri:
| AnnaaaMaria a răspuns:

Cred că ai nevoie de procură

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Poti. Nu-ti are nimeni treaba deoarece esti in spatiul UE. Nu te complica in birocratie decat daca doresti sa calatoresti cu avionul, deoarece acolo e mai complicat.